Ako si skrášliť manželský vzťah? Máte pocit stereotypu v manželstve a chcete ho zmeniť? Ako komunikovať s partnerom bez hádok? Manželské páry, ale aj jednotlivci hľadajúci odpoveď na tieto otázky, zaplnili 16.4.2018 priestory refektára Piaristického gymnázia v Trenčíne, aby si vypočuli prednášku manželov Kondelovcov na tému 7 + 1 podnetov pre krajšie manželstvo.
V úvode prednášajúci spomenuli, že ich manželský vzťah tiež nebol vždy harmonický. Pomohol im kurz Manželské stretnutia. Svoje poznatky na nich získané aj svoje vlastné skúsenosti sformulovali do nasledujúcich bodov:
1. podnet: Na vzťahu treba pracovať
Je veľa ľudí, ktorí žijú v manželstve, ale mnohí nezažijú rast manželstva, jeho krásu. Na začiatku kurzu Manželských stretnutí sa manželia Kondelovci pozerali na zadané témy ako na to, čo má robiť ten druhý partner. Ale neskôr našli význam v tom, čo mám ja sám robiť pre toho druhého. Manželia môžu vzájomne meniť svoj postoj. Podnety sa menia rokmi manželstva podľa toho, v akej fáze života sa manželia práve nachádzajú.
2. podnet: Úcta je základom dobrého vzťahu
Ako príklad k tomuto bodu použili manželia Kondeloví otázku položenú Pavlovi Barabášovi: „Ako sa dorozumiete s kmeňmi žijúcimi v pralese, ďaleko od civilizácie ?“ Jeho odpoveď znela: „ Ak by som poznal čo aj desať svetových jazykov a neprišiel by som k nim s úctou a pokorou, nedorozumel by som sa s nimi.“
Naučte sa chváliť ženu / muža keď niečo dobré urobí. Na konanie partnera môže mať vplyv aj prostredie, v ktorom vyrastal. Napríklad ak od malička pracoval na statku, kde najdôležitejšia bola práca, nežnosť nie je podľa neho až taká podstatná, podstatné je zabezpečiť rodinu.
Exhortácia Amoris letitia obsahuje myšlienku sv. otca Františka: Slová prosím, ďakujem, prepáč nesmú chýbať v manželstve.
3. podnet: Naša rozdielnosť
Manžel si myslel, že manželka mu často robí schválnosti, neskôr zistil, že ona je rozdielna, individuálna a nerobí mu napriek. Nemôžeme druhého partnera pretvárať na svoj obraz. Najvzácnejší je originál. Na vystihnutie tohto podnetu prednášajúci použili citát: „Stokrát som chcel zobrať kladivo a dláto a urobiť zo ženy svoju kópiu. Vďaka Bohu som bol neúspešný.“ Našou úlohou nie je meniť druhého, ale podporiť jeho talent, sebavedomie. Zlozvyky je možné eliminovať, vlastnosti nezmeníme.
4. podnet: Počítam s tým, že môj partner je nedokonalý
Musíme počítať aj s nedokonalosťou partnera, napríklad s tým, že nevníma čas, oneskoruje sa. Treba ale sebakriticky počítať aj s vlastnou nedokonalosťou.
5. podnet: Veľa sa spolu rozprávajme
Pravidlá úspešnej komunikácie sú: konštruktívne návrhy riešenia problému, uviesť dôvod svojho názoru. Veľmi dôležité je vypočuť partnera, nechať ho rozprávať, dať mu spätnú väzbu. Rozprávať sa s úctou, neútočiť na druhého. Chyby v komunikácií sú skákanie do reči, domýšľanie si (veď aj tak už viem, čo chceš povedať !), kritika partnerovej rodiny. Môže byť nápomocné heslo: „Byť priateľský a láskavý je viac ako mať pravdu!“
Amoris letitia uvádza: Manželia by mali mať spoločné zážitky, aby sa mali o čom rozprávať. Spoločne plánovať voľnočasové aktivity, túry a podobne.
6. podnet: Hľadať riešenie víťaz – víťaz
Keď je potrebné riešiť problém, obaja musia byť v psychickej pohode. Ak nie sú, treba odložiť jeho riešenie. Musíme sa snažiť pochopiť druhého, vžiť sa do jeho rozpoloženia. Môžeme hľadať viac riešení, zapisovať si nápady, potom spolu vybrať jeden najprijateľnejší. Obaja budú potom víťazi. Ak si jeden z partnerov presadzuje stále svoje názory, druhý je nešťastný. Ak nemáme pohodu na rozprávanie, ľahko skĺzneme k predpokladaniu, o čom chce druhý rozprávať a predbiehame reč, čo môže spôsobiť konflikt.
7. podnet: Prekonaná kríza manželstvo posilní
K tomuto podnetu použili prednášajúci názorný príklad japonskej techniky Kinksugi, pri ktorej sa zlepené miesta rozbitej vázy zvýraznia zlatom, t. j. váza má potom vyššiu hodnotu ako pred rozbitím. Ľudia sa často rozvádzajú pre malichernosti.
+ 1 podnet od poslucháčov: Aby sa manželia pri výmene názorov nestihli uraziť majú dohodnuté slovo, ktoré použijú, keď chcú dať najavo, že už sú na hranici, za ktorú by nemali ísť napriklad STOP. Obaja tento signál rešpektujú.
Prednáška bola uzavretá myšlienkou: Máme svoje túžby po dokonalom partnerovi, ale tie nám naplní len Boh, nie náš partner. Našim cieľom je dokráčať spolu do konca života v čo možno najlepšej harmónií.
Bc. Edita Krchová
Pozrite si aj udalosť v kalendári k tomuto článku.
Centrum pre rodinu Trenčín vstupuje do III. fázy komplexnej obnovy svojich priestorov, ktorá je kľúčovým krokom k rozšíreniu a skvalitneniu služieb poskytovaných miestnej komunite. Táto fáza predstavuje prirodzené pokračovanie predchádzajúcich dvoch etáp, ktoré sa zameriavali najmä na stabilizáciu objektu a odstránenie technických nedostatkov budovy v historickom jadre mesta.
V dňoch od 10. do 16. februára 2025 sa v Trenčíne opäť konal Národný týždeň manželstva (NTM), ktorý organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín. Tento rok sa niesol v duchu motta "Beh na dlhú trať", čím sa symbolicky poukázalo na dôležitosť trpezlivosti, vytrvalosti a vzájomnej podpory v manželstve. Program bol opäť bohatý a ponúkol množstvo príležitostí pre manželské páry posilniť svoj vzťah a užiť si spoločný čas.
Dňa 15. februára 2025 sa Športové centrum M-SPORT na Ostrove v Trenčíne opäť stalo dejiskom výnimočného florbalového podujatia. Tretí ročník Rodinného florbalového turnaja prilákal 130 hráčov a 10 dobrovoľníkov, ktorí spoločne vytvorili sedem tímov s originálnymi názvami:
Manželstvo je skutočne behom na dlhú trať, no nie preto, že by to bola súťaž alebo zápas, ale preto, že si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a ochotu prekonávať prekážky spoločne. Nie každý deň je o radosti a ľahkosti, rovnako ako pri dlhom behu nie každé tempo je jednoduché. Sú momenty, keď sa cítite plní síl a všetko ide hladko, ale sú aj obdobia, keď vás čaká stúpanie alebo nepriaznivé podmienky. To, čo rozhoduje o úspechu, je vaša vôľa pokračovať a podpora partnera, ktorý kráča (alebo beží) vedľa vás.
Ak chcete prejaviť podporu centru pre rodinu, darujte percentá z vašich daní nášmu občianskemu združeniu CPR Trenčín. Váš záujem a podpora nás posúva ďalej. Ďakujeme.