Aj vy ste uzatvárali manželstvo plní odhodlania, že to vaše bude pevné, že budete spolu žiť šťastne a spoločne zvládnete všetky životné situácie? A dnes nerozumiete tomu druhému a už vôbec on nerozumie vám, ste zranení, ba dokonca s radosťou zraňujete, kričíte alebo ste už úplne ticho..... Máte pocit, že najlepším riešením je odísť, vzdať to? Verte, že nie!
V pondelok 19. októbra 2015 sa v Refektári Piaristického gymnázia uskutočnila skvelá prednáška Krízy v manželstve: Ako im predísť a ako z nich vyjsť. Vo svojom vystúpení manželia Kubešovci poukázali na základné príčiny a znaky svedčiace o tom, že manželstvo je v kríze (na rôznych jej stupňoch), poukázali na charakteristiky konania, ktoré vedie ku kríze i faktory, ktoré manželstvo ohrozujú. Nádejou pre každé manželstvo môžu byť spôsoby, ako sa z krízových situácií dostať von, ako obnoviť alebo dokonca vybudovať správne základy vzťahu. Odbornú fundovanosť podporili svedectvom vlastného dlhoročného spolužitia.
Zdôraznili:
„ Každý deň svojím konaním svoje manželstvo buď posväcujem alebo degradujem.“
Naplnenie našich túžob po šťastnom manželstve by sme mali hľadať v podstate nášho smerovania –... „nie sme stvorení pre zem, ale pre nebo“ (Ján Pavol II.), a tak aj v našom manželstve by sme sa mali usilovať o to, aby bolo sväté. To je základ, ktorý je zdrojom všetkých ostatných kladných charakteristík manželstva. Nestačí sa iba cirkevne zosobášiť, je potrebné aj kresťansky žiť. Manželstvo je súčasťou Božieho plánu. Hľadať Boží plán v našom manželstve je našou najdôležitejšou úlohou!
Základná potreba každého človeka je potreba bezpečia a významu. Ak sa pri ich napĺňaní budeme spoliehať na ľudí, môžeme byť sklamaní. Ako kresťanom nám môže tieto základné potreby naplniť Boh. Kto nás môže lepšie ochrániť ako on, a pre koho sme dôležitejší ako pre Toho, kto nás povolal k životu a poslal svojho Syna, aby nás spasil.
V ďalšej časti charakterizovali tri piliere, na ktorých sa manželstvo buduje, a to v poradí: city, dôvera a záväzok. V tom istom poradí – cit, dôvera, záväzok – však naše manželstvá aj ničíme. A to až do takej miery, že môžu byť už dobre rozpoznateľné hlavné indikátory krízy, a to: kritika, obraňovanie sa, neúcta, tichá domácnosť.
Každá kríza má byť školou, v ktorej sa učíme. Rozhodnutie, ako budeme konať je na nás. Môžem sa rozhodnúť bezpodmienečne milovať, zaujímať sa o partnera, poznať jeho život, skončiť boje a budovať naše spoločné MY. „Sviatostné manželstvo – naša sviatosť – nie je len pre nás. Máme jej účinky rozdávať okolo seba. Máme ukázať, že náš život je v Božích rukách. Boh chce konať cez nás.“
Foto z prednášky si môžete pozrieť v galérii.
Na prednáške zaznela pesnička Sebaľútosť. Autorka textu je Lydka Ďurišková, autor hudby a interpret je prednášajúci Marián Kubeš, štúdiové spracovanie Patrik Zaujec.
V nedeľu 17. novembra 2024 sme sa opäť stretli na tradičnej spomienkovej túre na zrúcaninu Súľovského hradu, aby sme si pripomenuli tragédiu z roku 2008, keď počas búrky na tomto mieste zahynuli Zuzana a Samko Sýkoroví.
Centrum pre rodinu Trenčín sa v dňoch 20. a 26. novembra 2024 premenilo na priestor plný tvorivej energie a ručných prác. Uskutočnilo sa tu podujatie venované vyšívaniu, ktoré prilákalo nielen nadšencov výšivky, ale aj ľudí túžiacich po oddychu a relaxácii.
Už po piaty raz sme tento rok zorganizovali tradičný novembrový pochod sv. Martina, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov. Napriek chladnému počasiu sme si 15. novembra užili krásny večer plný svetiel, radosti a dobrej nálady.
Na týždňovej plavbe „Otec a dcéra“ organizovanej Centrom pre rodinu Trenčín sa stretlo osem dvojíc otcov a dcér na dvoch plachetniciach, aby prežili dobrodružstvo na mori spojené s duchovným programom. Cieľom bolo upevniť vzťah medzi otcom a dcérou prostredníctvom spoločných aktivít, rozhovorov, modlitieb a vzácnych chvíľ v blízkosti prírody.
Počas uplynulého víkendu (19.10. - 20.10.2024) sa na Slovensku už po štvrtýkrát uskutočnil Program AMORIS, tentokrát na tému „Odpustenie: cesta od zranenia k jednote“. Tento rok prebehol program v 27 mestách naprieč Slovenskom, vrátane Trenčína, kde sa do neho zapojilo 16 manželských párov z rôznych farností Trenčianskeho regiónu.