V dnešnej dobe patrí skupina seniorov z hľadiska digitálnej bezpečnosti medzi tie najzraniteľnejšie, pričom počet podvodov zameraných na starších ľudí neustále stúpa. Aj preto naša organizácia CPR Trenčín zrealizovala Kurz pre seniorov 65+ o bezpečnosti v digitálnom svete s názvom „Odhaľ podvod skôr ako naletíš“.
Cieľom tohto projektu bolo posilniť kritické myslenie seniorov, naučiť ich bezpečne sa pohybovať v online prostredí a zvýšiť ich odolnosť voči rôznym formám technologických podvodov.
O tom, že táto téma je pre staršiu generáciu mimoriadne aktuálna a potrebná, sme sa presvedčili hneď na začiatku. Prvá prednáška s názvom „Odhaľ podvod skôr ako naletíš“ sa konala 2.2.2026 ako súčasť pravidelného programu Združenia kresťanských seniorov v Trenčíne. Zúčastnilo sa na nej viac ako 100 seniorov, ktorí si prišli vypočuť základné informácie o tom, ako chrániť svoje úspory a súkromie. Prednášateľom bol Mgr. Ing. Juraj Štilicha, LLM – ešte donedávna člen policajného zboru, ktorý má prax vo vyšetrovaní kriminality páchanej na osobách vyššieho veku v regióne Trenčín.

.jpg)
Projekt a prvá prednáška „Odhaľ podvod skôr ako naletíš“ zaujala médiá, ktoré natočili niekoľko krátkych videoklipov, aj s osobnými výpoveďami seniorov, ktorí boli v minulosti podvedení.
STVR, 2.2.2026: Rádiožurnál - Odhaľ podvod skôr ako naletíš (minutáž 11.10-12.45)
Odborné prednášky aj pomoc od mladých
Po úvodnom hromadnom stretnutí kurz pokračoval v komornejšej atmosfére v priestoroch CPR Trenčín každý štvrtok a nasledovalo ďalších 7 stretnutí. Tieto stretnutia v menšom počte nám umožnili venovať sa účastníkom viac individuálne. Každý workshop bol rozdelený na dve kľúčové časti.
Prvá časť bola vždy venovaná odborným prednáškam, po ktorých nasledovala praktická časť. Seniori mali možnosť absolvovať prednášky:
Praktická časť a prepojenie generácií
Druhá časť stretnutí by sme mohli nazvať aj „voľná jazda“. Tu nastúpili na scénu naši mladí študenti – dobrovoľníci. Seniori sa mohli obrátiť na prítomných mladých študentov, s ktorým prakticky riešil konkrétne problémy na svojom vlastnom smartfóne, tablete či notebooku. Študenti pomohli napríklad s nastavením sociálnych sietí, pomohli so zabezpečením email. účtov, s inštaláciou aplikácií, pridaním vernostných kariet a podobne. Tento individuálny prístup seniori ocenili, pretože dostali presne tie rady, ktoré pre svoje zariadenia potrebovali. K dispozícii boli aj pripravené notebooky a monitory, aby sme mohli pomôcť aj seniorom, ktorí si vlastné zariadenie nepriniesli. Projekt tak pomohol zvýšiť digitálne zručnosti seniorov a krásne prepojil generáciu mladých a starších.



Sme vďační za všetky pozitívne ohlasy od účastníkov a tešíme sa, že seniori z nášho regiónu sú dnes na internete bezpečnejší a istejší.
Projekt podporil Nadačný fond Telekom v Nadácii Pontis v programe „Zrelí na dobu digitálnu 2026“.

Pozrite si aj udalosť v kalendári k tomuto článku.
V dnešnej dobe patrí skupina seniorov z hľadiska digitálnej bezpečnosti medzi tie najzraniteľnejšie, pričom počet podvodov zameraných na starších ľudí neustále stúpa. Aj preto naša organizácia CPR Trenčín zrealizovala Kurz pre seniorov 65+ o bezpečnosti v digitálnom svete s názvom „Odhaľ podvod skôr ako naletíš“.
Výstava odevnej dizajnérky Doroty Kostelnej s názvom VEĎ SA TO NEDÁ NOSIŤ! predstavuje jej autorskú tvorbu na pomedzí módy, umenia a osobnej výpovede. Prebieha od 10. do 27. apríla 2026 v Mestskej veži a ponúka návštevníkom pohľad na odev ako na výrazové médium, ktoré presahuje bežnú predstavu o nositeľnosti.
Športové centrum M-šport v Trenčíne opäť ožilo radosťou z pohybu a zdravou súťaživosťou. V sobotu 21. marca 2026 sa tu uskutočnil už štvrtý ročník obľúbeného florbalového turnaja, ktorý potvrdil, že ihrisko je miestom, kde vek nehrá rolu, ak ide o spoločnú vášeň.
Týždeň malých objaviteľov v CPR Trenčín priniesol deťom dobrodružstvo každý deň CPR Trenčín počas jarných prázdnin opäť potvrdilo, že zmysluplný program pre deti môže byť zároveň hravý, tvorivý aj obohacujúci. V termíne 23. – 27. februára sa priestory krytej mestskej plavárne na Mládežníckej ulici naplnili smiechom, zvedavými otázkami a nadšením malých objaviteľov.
Zmeny 2% z dane od 2026: podiely z dane pre občianske združenia aj rodičovOd roku 2026 sa mení mechanizmus poukazovania časti dane. Popri doterajšej podpore mimovládnych neziskových organizácií pribúda možnosť poslať 2 % z dane aj každému rodičovi – poberateľovi dôchodku. Prvé poukázania týmto spôsobom sa uskutočnia v roku 2026 za zdaňovacie obdobie 2025.Znamená to, že jeden človek - zamestnanec, FO - môže „rozdeliť“ až 6 % (7%) z dane - 2 % matke + 2 % otcovi + 2 % mimovládnej neziskovej organizácii (pri dobrovoľníctve až 3 % pre OZ). Ak fyzická osoba v príslušnom roku odpracovala aspoň 40 h ako dobrovoľník, môže neziskovke poukázať až 3 % z dane, musí však predložiť potvrdenie o dobrovoľníctve. Ide o súbeh dvoch mechanizmov – príspevok rodičom (účinný od 2026 za rok 2025) a doterajšie 2 %/3 % pre neziskovky. Podiely nie je možné "presúvať", teda nedá sa ani „presunúť“ podiel určený pre druhého rodiča na jedného rodiča (t. j. nedá sa dať napr. 4 % len otcovi). Podiely je možné poukázať len rodičovi, ktorý je poberateľom dôchodku.V novom tlačive je pri vyčíslení hodnoty 2% zásadný rozdiel. Pre neziskovú organizáciu (II. ODDIEL) musíte vypočítať a napísať presnú sumu (2 %, resp. 3 %), ktorú neziskovke poukazujete. Pre rodičov (III. ODDIEL) hodnotu nevyčíslujete. V tabuľke v III. oddiele sa vypĺňajú výlučne identifikačné údaje rodiča: Rodné číslo, Priezvisko a Meno. Výšku rodičovského bonusu vypočíta a vyplatí priamo Finančná správa automaticky na základe vami zadaných údajov.