Rodinám i jednotlivcom ponúkame:
PODPORNÉ A VZDELÁVACIE PROGRAMY PRE RODIČOV A STARÝCH RODIČOV
Kurz efektívneho rodičovstva (KER). Máte pocit, že niekedy neviete ako reagovať na detský hnev? Čo si počať, keď deti nechcú ísť spať, odmietajú jesť, odvrávajú? Že často robia pravý opak toho, čo by ste vy ako rodičia potrebovali? Ak ste aspoň na jednu z otázok odpovedali kladne, potom je tu pre vás tento interakčne vedený vzdelávací program, v ktorom sa rodičia aktívne podieľajú na jeho obsahu. Zameriava sa na poskytnutie podpory a pomoci rodičom prostredníctvom praktického nácviku riešenia najčastejších problémových situácií.
Programy Otec a syn, Otec a junior, Otec a dcéra sú dobrodružno-zážitkové programy (víkendovky), založené na vzájomnom prežívaní spoločného času otca s dospievajúcim dieťaťom, s cieľom nájsť novú kvalitu svojho vzťahu. Lebo „z chlapca sa nestane muž len dospievaním, prirodzeným rastom. Do dospelosti ho treba voviesť. Práve mužmi, ktorí tú cestu už prešli..."
“Nikto z mužov ženu nepredurčí, neposilní alebo nezraní viac než jej otec.”
Svojpomocné skupiny Manželských stretiek slúžia na stretávanie sa manželských párov, ktoré si myslia, že manželstvo a rodina sú najdôležitejším podnikom nášho života a stojí za to, investovať do nich čas a úsilie. Spája nás vedomie vlastnej nedokonalosti, zraniteľnosti a spoločné hľadanie cesty k sebe navzájom a k Bohu. Stretávanie sa s inými manželskými pármi nám pomáha prehlbovať naše vlastné manželstvo a umožňuje nám navzájom si pomáhať a podporovať sa (v našom úsilí). Nestretávame sa primárne kvôli deťom ale kvôli nám manželom, aby sme sa vzájomne povzbudzovali v radostiach i starostiach, ktoré prežívame.
Stretávame sa obvykle 1 x za 14 dní. Bližšie informácie stretko@cprtrencin.sk alebo 0903440132.
PODPORA PRE ZÁVISLÝCH A ROZVEDENÝCH
Svojpomocný 12 krokový program je spoločenstvom príbuzných a priateľov závislých, ktorí sa navzájom delia o svoje skúsenosti, silu a nádej, aby riešili svoje spoločné problémy. Sme presvedčení, že akákoľvek závislosť (alkoholizmus, gambling, sex, alebo emocionálne zranenie) postihuje celú rodinu, a že zmena postojov môže pomáhať v uzdravovaní. Skúsenosť svojpomocnej skupiny môžeš zažiť každú sobotu na anonymnom hodinovom stretnutí so začiatkom o 18:00 hod. v priestoroch Centra pre rodinu na Farskej ulici č. 12. Podeľ sa o svoje skúsenosti, silu a nádej, aby si mohol riešiť svoj problém a pomáhať ostatným uzdraviť sa zo závislosti.
Svojpomocná skupina ľudí nachádzajúcich sa v ťažkej životnej situácii súvisiacej s rozpadom manželstva a ľudí zranených osamelosťou - Príď zažiť prijatie. V našich životoch máme pekné obdobia, keď všetko ide dobre, sme plní energie, naše vzťahy fungujú a napĺňajú nás láskou. Môžu však prísť aj ťažké a bolestivé obdobia, keď strácame pôdu pod nohami a prichádzame o všetky istoty. Nemusíš tieto obdobia prežívať sám. Príd na stretnutie - každú tretiu nedeľu v mesiaci v letnom období o 19:00, v zimnom o 18:00 do Centra pre rodinu Trenčín na Farskej ulici č. 12. Ponúkame možnosť načerpať novú nádej a silu do ťažkých dní v spoločnosti ľudí s podobným životným osudom.
PORADŇA (KOUČING A RÔZNE DRUHY PORADENSTVA)
Nie s každým problémom, vnútornou ťažkosťou sa musíme obrátiť priamo na psychológa. Každý z nás je najlepší odborník na seba a svoj život, pretože nikto nás nepozná tak dobre, ako sa poznáme sami. Koučing nám môže pomôcť utriediť si myšlienky a vykročiť správnym smerom. Stretnutie s koučom pomôže pri pomenovaní problému i hľadaní riešení. Je vhodný pre každého, kto stojí pred túžbou urobiť zásadne rozhodnutie, zásadný krok, len nevie ktorým smerom. Kresťanský koučing môžu využiť nielen manželia, ale aj jednotlivci v rôznom veku, snúbenci, mladí ľudia v rôznych životných situáciách.
Psychologické poradenstvo sprevádza v ťažkých životných situáciách: výchovných, vzdelávacích, osobných, vzťahových, zdravotných, … tak, aby klient dokázal situáciu zvládnuť a došlo k úľave, či k jej zvládnutiu.
Poradenstvo je bezplatné a je poskytované ambulantnou formou.
Prihlásiť sa môžete prostredníctvom formulára alebo telefonicky na tel. č. 0903 440 132.
ZOZNAMKA PRE NEZADANÝCH, KURZY PRE SNÚBENCOV, MANŽELOV
Túžba po partnerovi na celý život - ľudí, ktorí majú veľké plány a trúfajú si na krásne dobrodružstvo založiť si vlastnú rodinu a uznávajú pritom kresťanské hodnoty. Ak patríš k tým, ktorí vo viere hľadajú svojho životného partnera, ale vo svojom okolí nikoho takého doposiaľ nenašli, skúste Speedating. Neboj sa, len to skús! Hľadanie partnera na internete sa stalo samozrejmosťou a je viac ako len poslednou zálohou. Jednoducho to skús. Je tu niekto, kto na teba čaká!
Kurz prípravy na manželstvo. Keďže zodpovedná príprava do manželstva nespočíva iba v zabezpečení svadobného dňa, pripravujeme pre snúbencov možnosť zažiť hlbšiu formu prípravy. Táto príprava pozostáva z víkendového stretnutia snúbencov s manželmi - lektormi. Počas víkendu dostanú snúbenci množstvo dôležitých informácií, ale hlavne osobných svedectiev o tom, ako sa na život v manželstve môžete seriózne pripraviť. Snúbencom poskytneme čas na seba - lepšie sa spoznať, vzájomne zamyslieť a porozprávať nad rôznymi aspektami manželského života. Osobnými svedectvami a budovaním vzťahov sa snažíme poukázať na východiská z kritických situácií, ktoré manželský život a výchova detí prináša.
Kurz Manželské večery má ambíciu pomáhať manželským párom posilniť a osviežiť ich partnerský vzťah. Je to výborná príležitosť pre manželov stráviť čas spolu ako pár a pritom sa zaoberať dôležitými otázkami svojho manželstva. Manželské večery sú veľmi praktické, pomôžu získať a osvojiť si dôležité schopnosti, aby si manželia mohli vytvoriť pekné manželstvo na celý život.
Tak ako sa strieda deň s nocou a ročné obdobia, tak sa mení aj ženský cyklus. Striedajú sa v ňom plodné dni s neplodnými, a tieto sú sprevádzané pozorovateľnými biologickými znakmi plodnosti. Či už túžite po dieťatku alebo naopak plánujete dieťatko až neskôr, metódy prirodzeného sledovania plodnosti vám pomáhajú spoľahlivo rozpoznať plodné a neplodné dni v cykle ženy. Umožňujú tak manželom dosiahnuť vysokú spoľahlivosť pri predchádzaní počatiu, ako aj nájsť v cykle najvhodnejšie dni pre počatie.
Základným predpokladom sledovania plodnosti a používania prirodzených metód je komunikácia v páre a spoločné rozhodovanie pri plánovaní rodiny. Prirodzené metódy sú:
preventívne : naučíte sa poznať a rozumieť vašej prirodzenej plodnosti a reprodukčnému zdraviu
ekologické : bez vedľajších účinkov na zdravie, bez syntetických hormónov, bez poškodzovania životného prostredia
zjednocujúce : vyžadujú spoločnú zodpovednosť muža a ženy, podporujú komunikáciu, dôveru a toleranciu
Pozorovaním jedného alebo viacerých symptómov - bazálnej teploty, zmeny hlienu, zmeny stavu krčka maternice - dokážete rozlíšiť plodné a neplodné dni.
Existuje viacero metód a možností prirodzeného plánovania rodičovstva. Ponúkame Vám ich rýchly prehľad:
Symptotermálna metóda PPR - STM
Model je založený na každodennom pozorovaní, zaznamenávaní a vyhodnocovaní bazálnej teploty a ďalšieho z dvoch objektívne známych príznakov plodnosti - hlienu krčka maternice alebo stavu samotného krčka maternice. Dlhodobá štúdia na univerzitnej gynekologickej klinike v Heidelbergu v rokoch 1985-2005, do ktorej sa zapojilo 900 párov, dosiahla spoľahlivosť STM PI=0,4, t.j. v priemere za jeden rok používania neplánovane otehotnel len jeden z 250 párov.
STM sa dá naučiť samoštúdiom z Príručky symptotermálnej metódy PPR, ktorá je v ponuke občianskeho združenia Ligy pár páru. Efektívnejšie je zúčastniť sa kurzu STM, čo sú tri stretnutia so skúsenými lektormi metódy. Viac o metóde a kurzoch nájdete na stránkach Ligy pár páru https://www.lpp.sk/ .
Billingsova ovulačná metóda - BOM ™
Je založená na sledovaní príznaku prítomnosti hlienu s plodnou charakteristikou na vonkajších pohlavných orgánoch ženy, keďže hlien vplyvom hormónov počas cyklu mení svoje vlastnosti. Žena si počas dňa všíma pocit na vonkajších pohlavných orgánoch a sleduje prítomnosť hlienu. Vedie si záznamy, kde si značí priebeh cyklu, príznaky hlienu a prípadne verbálne vyjadrenie pocitu.
Spoľahlivosť metódy sa pohybuje na úrovni 99%. Billingsovu ovulačnú metódu opakovane overovala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a bola vedecky potvrdená aj rozsiahlymi laboratórnymi hormonálnymi testami na Univerzite v Melbourne, ako aj rozsiahlym biofyzikálnym výskumom hlienu na univerzite v Umea vo švédsku. Pre úspešné používanie metódy je dôležité, aby sa páry učili používať túto metódu od skúsených lektorov, ktorých zastrešuje občianske združenie Donum vitae. Viac na billingsovametoda.sk.
Creighton model systém (CrMS) starostlivosti o plodnosť
Je systém značenia ženského cyklu do tabuľky. Hlien krčka maternice a menštruačné krvácanie sú hlavnými biomarkermi, ktorých kvalita sa štandardizovaným spôsobom značí do tabuľky, a tak pomáha určiť plodné a neplodné dni. Vedecké štúdie preukázali spoľahlivosť pre predchádzaní počatia 99,5%. Výuka metódy prebieha individuálne - každý pár alebo len žena sa osobne stretáva so svojím lektorom, ktorý prešiel 18 mesačným akreditovaným vzdelávacím procesom. Informácie nájdete na stránke www.plodar.sk.
Záznamová tabuľka CrMS môže byť základom pre diagnostiku a následnú liečbu pre NaProTechnology - novú špecializáciu v oblasti gynekológie, ktorá lieči rôzne gynekologické problémy, vrátane neplodnosti. Na Slovensku je liečba touto metódou dostupná od roku 2012 a významne zvyšuje šance na prirodzené počatie.
VOĽNOČASOVÉ AKTIVITY A PODUJATIA ZAMERANÉ NA VZŤAHY V RODINE
Výlety do prírody, Korčuľovanie rodín s deťmi, Divadelné predstavenie, Workshop strojového šitia, Národný týždeň manželstva, Deň rodiny, Ples rodín, Denný letný tábor, Študentský deň, Svätomartinský lampiónový sprievod, Advent v CPR, Rodinné sv. omše a Noc modlitieb
DOBROVOĽNÍCTVO
Možnosť zapojiť sa do aktivít prostredníctvom dobrovoľníckej služby (napr. ako dobrovoľník v klubovni, pomocou v záhrade, starostlivosťou o deti počas kurzov, nápadmi a lektorovaním počas tvorivých dielní, pomocou pri organizovaní kurzov a aktivit. Privítame do tímu dobrovoľníkov každého, či už jednorazovou službou, alebo aj pravidelnou spoluprácou na prevádzke CPR. Stačí vyplniť dobrovoľnícky formulár.
V nedeľu 17. novembra 2024 sme sa opäť stretli na tradičnej spomienkovej túre na zrúcaninu Súľovského hradu, aby sme si pripomenuli tragédiu z roku 2008, keď počas búrky na tomto mieste zahynuli Zuzana a Samko Sýkoroví.
Centrum pre rodinu Trenčín sa v dňoch 20. a 26. novembra 2024 premenilo na priestor plný tvorivej energie a ručných prác. Uskutočnilo sa tu podujatie venované vyšívaniu, ktoré prilákalo nielen nadšencov výšivky, ale aj ľudí túžiacich po oddychu a relaxácii.
Už po piaty raz sme tento rok zorganizovali tradičný novembrový pochod sv. Martina, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov. Napriek chladnému počasiu sme si 15. novembra užili krásny večer plný svetiel, radosti a dobrej nálady.
Na týždňovej plavbe „Otec a dcéra“ organizovanej Centrom pre rodinu Trenčín sa stretlo osem dvojíc otcov a dcér na dvoch plachetniciach, aby prežili dobrodružstvo na mori spojené s duchovným programom. Cieľom bolo upevniť vzťah medzi otcom a dcérou prostredníctvom spoločných aktivít, rozhovorov, modlitieb a vzácnych chvíľ v blízkosti prírody.
Počas uplynulého víkendu (19.10. - 20.10.2024) sa na Slovensku už po štvrtýkrát uskutočnil Program AMORIS, tentokrát na tému „Odpustenie: cesta od zranenia k jednote“. Tento rok prebehol program v 27 mestách naprieč Slovenskom, vrátane Trenčína, kde sa do neho zapojilo 16 manželských párov z rôznych farností Trenčianskeho regiónu.