Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

22. január 2023
Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

V nedeľu 15.1.2023 sa v Trenčíne uskutočnilo pastoračné stretnutie zástupcov rodinných spoločenstiev a lektorov, podieľajúcich sa na kurzoch prípravy na manželstvo s nitrianskym pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom.

Stretnutie začalo svätou omšou vo farskom kostole Narodenia Panny Márie, ktorú na úmysel rodín slúžil otec biskup spolu s trenčiansky grékokatolíckym farárom otcom Igorom Cingeľom.

Po svätej omši nasledovala diskusia, ktorú moderoval predseda Centra pre rodinu Gabriel Chromiak.

Otec biskup sa prihovoril účastníkom stretnutia v príjemnej rodinnej atmosfére, lebo mnohí z nás otca biskupa osobne poznáme z čias jeho pôsobenia v blízkom Soblahove a pútnickom mieste Skalka nad Váhom. Okrem vážnych otázok, ktoré sa týkali rozličných oblastí cirkevného a spoločenského života, prišli na rad aj otázky z osobného života otca biskupa. Otec biskup nás všetkých prekvapil svojou srdečnosťou, úprimnosťou a pokojom.

Po diskusii sme sa presunuli priamo do Centra pre rodinu, kde pokračovali osobné rozhovory či neformálne diskusie v skupinkách. Vďaka otcovi biskupovi za spoločne strávený čas! Ako povedal, presne to by ako biskup chcel robiť - stretávať sa, vytvárať vzťahy, povzbudzovať.

Niekoľko zaujímavých myšlienok z diskusie:

- Cirkev ako rodina, ktorej členovia sa osobne poznajú. Nie je správne, že sa vo farnosti nepoznáme navzájom. Farníci sláviaci liturgiu by sa mali osobne poznať.

- Vízia fungujúcej farnosti: Poznať sa osobne, prežívať spoločne liturgiu a aj spoločne konať sociálny rozmer miestnej cirkvi. Zaujímať sa jeden o druhého (to nám na Slovensku zatiaľ akosi chýba).

- Kríž v živote nie je bodka. Vzkriesenie je bodka.

- My, kresťania by sme mali aj v tomto zložitom období prinášať do spoločnosti nádej.

- Teší ma, keď nájdem vo farnosti živé farské spoločenstvo.

- Každý deň hľadám, k čomu ma Pán povoláva. Mňa hocičo nerozčúli, mám v sebe pokoj a ten chcem prejavovať aj navonok.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Deň rodiny 2023

26. máj 2023

Tohtoročný Deň rodiny sa už tradične  konal v parku M.R.Štefánika v Trenčíne, ktorý  ponúka dostatok zelene, tieňa  pod korunami starých stromov a spolu s kvitnúcimi kvetmi vytvára úžasné miesto na stretávanie sa rodín, priateľov, súťaženie, kultúrny program, piknik i leňošenie.

Výstava obrazov Janky Švachovej

4. máj 2023

Počas mája sme privítali v našom centre obrazy autorky Janky Švachovej.

25. marec - Deň počatého dieťaťa

23. marec 2023

V sobotu 25. marca 2023 si opäť pripomenieme Deň počatého dieťaťa, ktorý pod hlavičkou Fóra života upriamuje pozornosť na zázrak života, a jeho ochranu od počatia po prirodzenú smrť.

Kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou II.

16. marec 2023

V priestoroch Centra pre rodinu Trenčín opätovne prebieha edukačný kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych gymnázií, je zacielená na seniorov, ale vítaní sú všetci, ktorí si túžia osvojiť niečo nové.

Vyhodnotenie Manželskej hry

8. marec 2023

Počas Národného týždňa manželstva prebiehala Manželská hra, do ktorej sa mohol zapojiť každý manželský pár, ktorý využil 3 ponuky spriaznených prevádzok alebo sa zúčastnil podujatia. 

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga