Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

22. január 2023
Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

V nedeľu 15.1.2023 sa v Trenčíne uskutočnilo pastoračné stretnutie zástupcov rodinných spoločenstiev a lektorov, podieľajúcich sa na kurzoch prípravy na manželstvo s nitrianskym pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom.

Stretnutie začalo svätou omšou vo farskom kostole Narodenia Panny Márie, ktorú na úmysel rodín slúžil otec biskup spolu s trenčiansky grékokatolíckym farárom otcom Igorom Cingeľom.

Po svätej omši nasledovala diskusia, ktorú moderoval predseda Centra pre rodinu Gabriel Chromiak.

Otec biskup sa prihovoril účastníkom stretnutia v príjemnej rodinnej atmosfére, lebo mnohí z nás otca biskupa osobne poznáme z čias jeho pôsobenia v blízkom Soblahove a pútnickom mieste Skalka nad Váhom. Okrem vážnych otázok, ktoré sa týkali rozličných oblastí cirkevného a spoločenského života, prišli na rad aj otázky z osobného života otca biskupa. Otec biskup nás všetkých prekvapil svojou srdečnosťou, úprimnosťou a pokojom.

Po diskusii sme sa presunuli priamo do Centra pre rodinu, kde pokračovali osobné rozhovory či neformálne diskusie v skupinkách. Vďaka otcovi biskupovi za spoločne strávený čas! Ako povedal, presne to by ako biskup chcel robiť - stretávať sa, vytvárať vzťahy, povzbudzovať.

Niekoľko zaujímavých myšlienok z diskusie:

- Cirkev ako rodina, ktorej členovia sa osobne poznajú. Nie je správne, že sa vo farnosti nepoznáme navzájom. Farníci sláviaci liturgiu by sa mali osobne poznať.

- Vízia fungujúcej farnosti: Poznať sa osobne, prežívať spoločne liturgiu a aj spoločne konať sociálny rozmer miestnej cirkvi. Zaujímať sa jeden o druhého (to nám na Slovensku zatiaľ akosi chýba).

- Kríž v živote nie je bodka. Vzkriesenie je bodka.

- My, kresťania by sme mali aj v tomto zložitom období prinášať do spoločnosti nádej.

- Teší ma, keď nájdem vo farnosti živé farské spoločenstvo.

- Každý deň hľadám, k čomu ma Pán povoláva. Mňa hocičo nerozčúli, mám v sebe pokoj a ten chcem prejavovať aj navonok.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

16. ročník podujatia Hviezdy deťom - boli sme pri tom

28. jún 2024

Trenčín sa opäť stal dejiskom významného charitatívneho podujatia „Hviezdy deťom“, ktoré prebehlo už po šestnásty krát a opäť na Štadióne Sihoť, kde celá myšlienka pred rokmi začala.

Neplatení hrdinovia - uspeli sme v hlasovaní na podporu nášho projektu

18. jún 2024

Centrum pre rodinu v Trenčíne za dobu svojej existencie funguje do veľkej miery na práci dobrovoľníkov. Postupom času sa nám darí pracovať s dobrovoľníkmi systematickejšie. Zapojili sme sa do Participatívneho komunitného rozpočtu TSK s projektom "Neplatení hrdinovia". Cieľom projektu bolo podporiť a rozšíriť dobrovoľníctvo, ktoré je kľúčové pre naše centrum.

Akcia Otec a dcéra jún 2024 v Pastoračnom centre Jonatán

13. jún 2024

Od 6. júna do 9. júna 2024 sa v Pastoračnom centre Jonatán konala výnimočná akcia zameraná na budovanie vzťahu medzi otcom a dcérou. Na tento predĺžený víkend sa stretlo 13 párov, kde dievčatá vo veku 14 až 16 rokov spoločne so svojimi otcami prežívali nezabudnuteľné chvíle plné zážitkov, dobrodružstiev a vzájomného spoznávania.

Akcia Otec a dcéra v Pastoračnom centre Jonatán

13. jún 2024

Od 6. júna do 9. júna 2024 sa v Pastoračnom centre Jonatán konala výnimočná akcia zameraná na budovanie vzťahu medzi otcom a dcérou. Na tento predĺžený víkend sa stretlo 13 párov, kde dievčatá vo veku 14 až 16 rokov spoločne so svojimi otcami prežívali nezabudnuteľné chvíle plné zážitkov, dobrodružstiev a vzájomného spoznávania.

Otec & syn na mori 2024 - Dobrodružstvo na Jadrane

10. jún 2024

V máji sa uskutočnila nezabudnuteľná plavba určená na prehĺbenie vzájomných vyťahov otcov a synov, ktorú organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín. Tento jedinečný program, ktorý trval od soboty 11. mája do soboty 18. mája, priniesol do života účastníkov mnoho vzácnych okamihov. Na palubách dvoch desaťmiestnych lodí typu Dufour sa plavilo 8 párov otcov a synov, animátor, kňaz a 2 kapitáni.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2024 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga