Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

22. január 2023
Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

V nedeľu 15.1.2023 sa v Trenčíne uskutočnilo pastoračné stretnutie zástupcov rodinných spoločenstiev a lektorov, podieľajúcich sa na kurzoch prípravy na manželstvo s nitrianskym pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom.

Stretnutie začalo svätou omšou vo farskom kostole Narodenia Panny Márie, ktorú na úmysel rodín slúžil otec biskup spolu s trenčiansky grékokatolíckym farárom otcom Igorom Cingeľom.

Po svätej omši nasledovala diskusia, ktorú moderoval predseda Centra pre rodinu Gabriel Chromiak.

Otec biskup sa prihovoril účastníkom stretnutia v príjemnej rodinnej atmosfére, lebo mnohí z nás otca biskupa osobne poznáme z čias jeho pôsobenia v blízkom Soblahove a pútnickom mieste Skalka nad Váhom. Okrem vážnych otázok, ktoré sa týkali rozličných oblastí cirkevného a spoločenského života, prišli na rad aj otázky z osobného života otca biskupa. Otec biskup nás všetkých prekvapil svojou srdečnosťou, úprimnosťou a pokojom.

Po diskusii sme sa presunuli priamo do Centra pre rodinu, kde pokračovali osobné rozhovory či neformálne diskusie v skupinkách. Vďaka otcovi biskupovi za spoločne strávený čas! Ako povedal, presne to by ako biskup chcel robiť - stretávať sa, vytvárať vzťahy, povzbudzovať.

Niekoľko zaujímavých myšlienok z diskusie:

- Cirkev ako rodina, ktorej členovia sa osobne poznajú. Nie je správne, že sa vo farnosti nepoznáme navzájom. Farníci sláviaci liturgiu by sa mali osobne poznať.

- Vízia fungujúcej farnosti: Poznať sa osobne, prežívať spoločne liturgiu a aj spoločne konať sociálny rozmer miestnej cirkvi. Zaujímať sa jeden o druhého (to nám na Slovensku zatiaľ akosi chýba).

- Kríž v živote nie je bodka. Vzkriesenie je bodka.

- My, kresťania by sme mali aj v tomto zložitom období prinášať do spoločnosti nádej.

- Teší ma, keď nájdem vo farnosti živé farské spoločenstvo.

- Každý deň hľadám, k čomu ma Pán povoláva. Mňa hocičo nerozčúli, mám v sebe pokoj a ten chcem prejavovať aj navonok.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Otec a dcéra 2024

7. jún 2024

Viete že, otec je pre dcéru prvý a veľmi dôležitý muž v ich živote a je im vzorom pre ich budúceho partnera?

Výstava obrazov drevených kostolov

7. december 2023

Tento mesiac sa tešíme z novej výstavy, ktorá je tvorená kresbami prevažne drevených kostolov od autora Martina Gašpara. 

Lampiónový sprievod 2023

27. november 2023

Už po štvrtý raz sme zorganizovali náš tradičný novembrový pochod sv. Martina. Tento rok nám ale kvôli počasiu nevyšiel plánovaný termín 11.11. a museli sme ho presunúť o týždeň neskôr.

Večer s literatúrou 2023

15. november 2023

Zákutia záhrady CPR opäť po roku ponúkli priestor na spojenie slova, hudby a výtvarného umenia.

Amoris pre manželov

23. október 2023

Druhý októbrový víkend sme sa spoločne s neziskovou organizáciou Familiae Locum - Rodinkovo v Centre pre rodinu Trenčín spolupodielali na organizácii programu pre manželov s názvom Amoris pre manželov.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga