Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

22. január 2023
Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

V nedeľu 15.1.2023 sa v Trenčíne uskutočnilo pastoračné stretnutie zástupcov rodinných spoločenstiev a lektorov, podieľajúcich sa na kurzoch prípravy na manželstvo s nitrianskym pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom.

Stretnutie začalo svätou omšou vo farskom kostole Narodenia Panny Márie, ktorú na úmysel rodín slúžil otec biskup spolu s trenčiansky grékokatolíckym farárom otcom Igorom Cingeľom.

Po svätej omši nasledovala diskusia, ktorú moderoval predseda Centra pre rodinu Gabriel Chromiak.

Otec biskup sa prihovoril účastníkom stretnutia v príjemnej rodinnej atmosfére, lebo mnohí z nás otca biskupa osobne poznáme z čias jeho pôsobenia v blízkom Soblahove a pútnickom mieste Skalka nad Váhom. Okrem vážnych otázok, ktoré sa týkali rozličných oblastí cirkevného a spoločenského života, prišli na rad aj otázky z osobného života otca biskupa. Otec biskup nás všetkých prekvapil svojou srdečnosťou, úprimnosťou a pokojom.

Po diskusii sme sa presunuli priamo do Centra pre rodinu, kde pokračovali osobné rozhovory či neformálne diskusie v skupinkách. Vďaka otcovi biskupovi za spoločne strávený čas! Ako povedal, presne to by ako biskup chcel robiť - stretávať sa, vytvárať vzťahy, povzbudzovať.

Niekoľko zaujímavých myšlienok z diskusie:

- Cirkev ako rodina, ktorej členovia sa osobne poznajú. Nie je správne, že sa vo farnosti nepoznáme navzájom. Farníci sláviaci liturgiu by sa mali osobne poznať.

- Vízia fungujúcej farnosti: Poznať sa osobne, prežívať spoločne liturgiu a aj spoločne konať sociálny rozmer miestnej cirkvi. Zaujímať sa jeden o druhého (to nám na Slovensku zatiaľ akosi chýba).

- Kríž v živote nie je bodka. Vzkriesenie je bodka.

- My, kresťania by sme mali aj v tomto zložitom období prinášať do spoločnosti nádej.

- Teší ma, keď nájdem vo farnosti živé farské spoločenstvo.

- Každý deň hľadám, k čomu ma Pán povoláva. Mňa hocičo nerozčúli, mám v sebe pokoj a ten chcem prejavovať aj navonok.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

2% pre CPR Trenčín 2023

29. január 2023

Ak chcete prejaviť podporu centru pre rodinu, darujte percentá z vašich daní nášmu občianskemu združeniu CPR Trenčín. Váš záujem a podpora nás posúva ďalej. Ďakujeme.

Národný týždeň manželstva 2023

27. január 2023

Centrum pre rodinu Trenčín v dňoch 13. – 19. februára 2023 už po deviatykrát organizuje Národný týždeň manželstva (NTM) v Trenčíne. Heslom tohto ročníka je: Odkaz…

Kráčanie spolu po ceste s otcom biskupom Petrom Beňom

22. január 2023

V nedeľu 15.1.2023 sa v Trenčíne uskutočnilo pastoračné stretnutie zástupcov rodinných spoločenstiev a lektorov, podieľajúcich sa na kurzoch prípravy na manželstvo s nitrianskym pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom.

73 málo alebo veľa?

13. december 2022

Martina, 63 rokov je matka, ktorá prišla o dospelého syna za dramatických okolností. Pani Martina prichádza vo veľkej depresii, s čiapkou na hlave, ktorú si nedáva dole ani počas sedenia kvôli mastným vlasom, ktoré nemá silu si umyť a tiež sa o seba postarať.

Advent v centre pre rodinu

1. december 2022

Počas adventných víkendov od 03.12.2022 do 18.12.2022 pozývame každú sobotu a nedeľu v čase od 15.30 do 18.30 hod. do nášho centra.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga