Do nového projektu Fóra života sa doteraz zapojilo cez 600 ľudí z celého
Slovenska. Centrum pre rodinu Trenčín je jedným z jeho krajských kontaktých miest.
Občianske združenie Fórum života úspešne realizuje projekt Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti. Do konca januára sa do neho zapojilo už 606 ľudí. Regionálni koordinátori FŽ zorganizovali 26 vzdelávacích workshopov, 39 informačných aktivít a uzatvorili 11 medzirezortných partnerstiev. Aktuálne projekt vchádza do záverečnej fázy. Jeho cieľom je spájať v každom regióne Slovenska tých, čo chcú, vedia a potrebujú poradiť, pomôcť a vzdelávať.
Pomoc bude realizovaná sieťou spolupracujúcich organizácií, špecializovaných odborníkov a dobrovoľníkov. Výsledkom projektu v praxi bude vytvorenie Centier pomoci v každom samosprávnom kraji. V ňom občan dostane komplexnú a odbornú pomoc tak, aby sa zlepšila jeho celková životná situácia. Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života a odborná garantka projektu povedala: „Doteraz sa do nášho projektu zapojilo 97 organizácii vo všetkých samosprávnych krajoch Slovenska. Jednotlivé centrá sa v týchto dňoch sústreďujú na organizovanie workshopov a seminárov v témach, ktoré sú vysoko aktuálne pre zapojené organizácie, expertov, odborníkov a osoby prvého kontaktu, ktorí riešia rôzne situácie v oblasti prevencie, poradenstva a konkrétnej pomoci v bežných a krízových situáciách jednotlivcov a rodín.” Výstupy vzdelávacích aktivít budú slúžiť ako podklady pre tvorbu 6 koncepčných materiálov, ktoré budú spracovávať experti z jednotlivých oblastí. „Sme radi, že v každom regióne Slovenska sa stretávajú ľudia z rôznych sektorov - zo samospráv, štátnej správy, z neziskových organizácií, z cirkví, ale dobrovoľníci, ktorých spája spoločná téma. Práve tieto zosieťované subjekty môžu synergicky prispieť k zlepšeniu sociálnej klímy na Slovensku,“ dodáva M. Dobešová.
Samotný projekt tak prispieva nielen k vzdelávaniu ľudí, ale k spájaniu, sieťovaniu a výmene skúseností odborníkov z praxe z rôznych organizácií. Pre zapojené subjekty a ľudí prvého kontaktu sa intenzívne pripravuje webová stránka s databázou pomáhajúcich organizácii a vnútorným priestorom na bezpečnú diskusiu a zdieľanie informácií. Projekt Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti vyvrcholí veľkým zhrnutím činnosti projektu počas záverečnej konferencia projektu "Všetko pre rodinu", ktorá sa uskutoční 15. mája 2020 v Žiline.
Fórum života je platformou pro-life organizácií a jednotlivcov od roku 2001. Svojimi aktivitami scitlivuje verejnú mienku v prospech života, pozitívne komunikuje hodnotu života a ľudskú dôstojnosť a navrhuje systémové riešenia v ochrane ľudského života. Pôsobí v regiónoch Slovenska, v teréne, v poradných orgánoch a v medzinárodných organizáciách. Aktivity a projekty Fóra života sú zamerané na vzdelávanie (Tlakový hrniec, konferencie Vyber si život, 25. marec – Deň počatého života, Sviečka za nenarodené deti, Cena Antona Neuwirtha) a na konkrétnu pomoc (Sieť pomoci, Zachráňme životy, centrum konkrétnej pomoci Femina). Je zriaďovateľom Poradne Alexis, n.o. Tlakový hrniec a spoluzriaďovateľom gynekologických ambulancií Gianna v Žiline, Terezka v Poprade a sociálneho podniku Labore.
Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.
Tohtoročný Deň rodiny sa už tradične konal v parku M.R.Štefánika v Trenčíne, ktorý ponúka dostatok zelene, tieňa pod korunami starých stromov a spolu s kvitnúcimi kvetmi vytvára úžasné miesto na stretávanie sa rodín, priateľov, súťaženie, kultúrny program, piknik i leňošenie.
Počas mája sme privítali v našom centre obrazy autorky Janky Švachovej.
V sobotu 25. marca 2023 si opäť pripomenieme Deň počatého dieťaťa, ktorý pod hlavičkou Fóra života upriamuje pozornosť na zázrak života, a jeho ochranu od počatia po prirodzenú smrť.
V priestoroch Centra pre rodinu Trenčín opätovne prebieha edukačný kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych gymnázií, je zacielená na seniorov, ale vítaní sú všetci, ktorí si túžia osvojiť niečo nové.
Počas Národného týždňa manželstva prebiehala Manželská hra, do ktorej sa mohol zapojiť každý manželský pár, ktorý využil 3 ponuky spriaznených prevádzok alebo sa zúčastnil podujatia.