Nebojme sa počítať

12. august 2021
Nebojme sa počítať

Niekomu sa čísla a slovo matematika nemusia hneď páčiť. Vzbudzujú rešpekt a veľa otáznikov na čo to našim deťom s Downovým syndrómom bude dobré?

Pani Netty Engels z Holandska ešte keď chodievala na Slovensko, mala vypracovaných možstvo úloh a príkladov ako naučiť naše deti počítať. Ostal po nej odkaz, ktorý sa snažíme napĺňať:

„O deťoch s Downovým syndrómom sa hovorí, že sú milé, hudobne nadané, tvrdohlavé, atď. Tieto výroky pozná snáď každý z nás. Donedávna sa tvrdilo, že nevedia čítať ani počítať. Tento názor je však už zastaralý. Je čoraz väčší počet detí s Downovým syndrómom, ktoré vedia nielen dobre písať, ale i čítať. Naďalej však ešte platí výrok, že nevedia počítať. Keď to budeme všetci stále opakovať a nebudeme s tým nič robiť, nebudú ešte vedieť počítať ani za päťdesiat rokov!“ No a my Vám ponúkame ako „na to“, ako s deťmi a dospelými ľuďmi s Downovým syndrómom pracovať, aké pomôcky používať.

Začiatkom júla 2021 nás oslovili mamičky Zuzka, Gabika, Lucia, Anka, Slávka, Zuzka, Maťka a Adrika. Stretli sme sa 4.8.2021 v Centre pre rodinu v Trenčíne, aby sa oboznámili so svetom a tajomstvom čísel. Preberali sme základy matematiky ako ste ju Vy starší poznali od pani Netty s názvom Krok za krokom. S pomôckami ktoré som musel vyrobiť a pri výuke sa veľmi používajú (Aritmetické pravítko, Metrové pravítko a kocky).

Dôkazom toho, že aj ľudia s Downovým syndrómom sa schopní naučiť sa počítať je fakt, že staršie deti, dospelí ľudia sčítajú, odčítajú bez pomôcok, násobia, delia, „pasujú sa“ so zlomkami, poznajú hodiny, atď. Je obdivuhodné potom pozerať v obchode na človeka s DS, ktorí vie zaplatiť za nákup, vie si overiť , či mu predavačka správne vydala. Aké ďalšie uplatnenie má znalosť matematiky pre ľudí s Downovým syndróm v bežnom živote? Určite pri varení (odváženie, odmeranie správneho množstva surovín), spoznávaní času, cestovaní( o koľko minút odchádza vlak), spoločenských hrách.

Aj my máme niekoľko takýchto šikovných mladých ľudí s Downovým syndrómom medzi nami!

Ďakujeme Centru pre rodinu v Trenčíne a pánovi Mgr. Gabrielovi Chromiakovi za poskytnutie priestorov a príjemné rodinné prostredie.

                                                                                                                  Lezo Róbert
                                                                                         Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku

 

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Otec a dcéra 2024

7. jún 2024

Viete že, otec je pre dcéru prvý a veľmi dôležitý muž v ich živote a je im vzorom pre ich budúceho partnera?

Výstava obrazov drevených kostolov

7. december 2023

Tento mesiac sa tešíme z novej výstavy, ktorá je tvorená kresbami prevažne drevených kostolov od autora Martina Gašpara. 

Lampiónový sprievod 2023

27. november 2023

Už po štvrtý raz sme zorganizovali náš tradičný novembrový pochod sv. Martina. Tento rok nám ale kvôli počasiu nevyšiel plánovaný termín 11.11. a museli sme ho presunúť o týždeň neskôr.

Večer s literatúrou 2023

15. november 2023

Zákutia záhrady CPR opäť po roku ponúkli priestor na spojenie slova, hudby a výtvarného umenia.

Amoris pre manželov

23. október 2023

Druhý októbrový víkend sme sa spoločne s neziskovou organizáciou Familiae Locum - Rodinkovo v Centre pre rodinu Trenčín spolupodielali na organizácii programu pre manželov s názvom Amoris pre manželov.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga