Niekomu sa čísla a slovo matematika nemusia hneď páčiť. Vzbudzujú rešpekt a veľa otáznikov na čo to našim deťom s Downovým syndrómom bude dobré?
Pani Netty Engels z Holandska ešte keď chodievala na Slovensko, mala vypracovaných možstvo úloh a príkladov ako naučiť naše deti počítať. Ostal po nej odkaz, ktorý sa snažíme napĺňať:
„O deťoch s Downovým syndrómom sa hovorí, že sú milé, hudobne nadané, tvrdohlavé, atď. Tieto výroky pozná snáď každý z nás. Donedávna sa tvrdilo, že nevedia čítať ani počítať. Tento názor je však už zastaralý. Je čoraz väčší počet detí s Downovým syndrómom, ktoré vedia nielen dobre písať, ale i čítať. Naďalej však ešte platí výrok, že nevedia počítať. Keď to budeme všetci stále opakovať a nebudeme s tým nič robiť, nebudú ešte vedieť počítať ani za päťdesiat rokov!“ No a my Vám ponúkame ako „na to“, ako s deťmi a dospelými ľuďmi s Downovým syndrómom pracovať, aké pomôcky používať.
Začiatkom júla 2021 nás oslovili mamičky Zuzka, Gabika, Lucia, Anka, Slávka, Zuzka, Maťka a Adrika. Stretli sme sa 4.8.2021 v Centre pre rodinu v Trenčíne, aby sa oboznámili so svetom a tajomstvom čísel. Preberali sme základy matematiky ako ste ju Vy starší poznali od pani Netty s názvom Krok za krokom. S pomôckami ktoré som musel vyrobiť a pri výuke sa veľmi používajú (Aritmetické pravítko, Metrové pravítko a kocky).
Dôkazom toho, že aj ľudia s Downovým syndrómom sa schopní naučiť sa počítať je fakt, že staršie deti, dospelí ľudia sčítajú, odčítajú bez pomôcok, násobia, delia, „pasujú sa“ so zlomkami, poznajú hodiny, atď. Je obdivuhodné potom pozerať v obchode na človeka s DS, ktorí vie zaplatiť za nákup, vie si overiť , či mu predavačka správne vydala. Aké ďalšie uplatnenie má znalosť matematiky pre ľudí s Downovým syndróm v bežnom živote? Určite pri varení (odváženie, odmeranie správneho množstva surovín), spoznávaní času, cestovaní( o koľko minút odchádza vlak), spoločenských hrách.
Aj my máme niekoľko takýchto šikovných mladých ľudí s Downovým syndrómom medzi nami!
Ďakujeme Centru pre rodinu v Trenčíne a pánovi Mgr. Gabrielovi Chromiakovi za poskytnutie priestorov a príjemné rodinné prostredie.
Lezo Róbert
Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku
Tohtoročný Deň rodiny sa už tradične konal v parku M.R.Štefánika v Trenčíne, ktorý ponúka dostatok zelene, tieňa pod korunami starých stromov a spolu s kvitnúcimi kvetmi vytvára úžasné miesto na stretávanie sa rodín, priateľov, súťaženie, kultúrny program, piknik i leňošenie.
Počas mája sme privítali v našom centre obrazy autorky Janky Švachovej.
V sobotu 25. marca 2023 si opäť pripomenieme Deň počatého dieťaťa, ktorý pod hlavičkou Fóra života upriamuje pozornosť na zázrak života, a jeho ochranu od počatia po prirodzenú smrť.
V priestoroch Centra pre rodinu Trenčín opätovne prebieha edukačný kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych gymnázií, je zacielená na seniorov, ale vítaní sú všetci, ktorí si túžia osvojiť niečo nové.
Počas Národného týždňa manželstva prebiehala Manželská hra, do ktorej sa mohol zapojiť každý manželský pár, ktorý využil 3 ponuky spriaznených prevádzok alebo sa zúčastnil podujatia.