ROZSVIEŤME SLOVENSKO

12. október 2022
ROZSVIEŤME SLOVENSKO

Keď padne vojak, zomrie hokejista, ktosi sa stane obeťou dopravnej nehody - o chvíľu pribudne venček, kríž, množstvo sviečok - či dokonca pomník, aby sa nezabudlo, aby sme si uctili, aby sme vyjadrili, označili miesto... Keď zomrie nenarodené bábätko -  a ako často nie najprirodzenejšou smrťou, väčšinou nepribudne nič...

Zíde z očí...

Tie nenarodené deti okrem snímky ultrazvuku nikto nevidel. Zdá sa, že nemôžu chýbať, lebo tu vlastne ani nikdy neboli- ale možno oni sú práve to, čo nám v tejto spoločnosti chýba najviac -ľudskosť, dar života a vedieť si vážiť jeho cenu.

Zapáliť svieču nenarodeným znamená uctiť si ich pamiatku, no za čo či za koho sa pri nej modliť? Malí anjeli, ktorých Boh Otec s láskou prijal k sebe, našu modlitbu nepotrebujú. Tu je však omnoho viac na mieste prosiť Boha o odpustenie za matky i otcov lekárov, personál, tých, ktorý nútili matku ísť na potrat. Prosiť o silu pre nich zmeniť svoje srdce  a život. Prosiť o pomoc, aby sa v celej našej spoločnosti chránil život a nie ničil, aby sme my sami boli odvážni a statoční stáť na strane nevinných a bezbranných. Zároveň je tu aj toľko chcených, vytúžených, no nakoniec nenarodených detí. Tu sa pri sviečke modlíme za uzdravenie tých, ktorí prežili stratu počatého bábätka a za vieru a radosť z toho, že raz vo večnosti sa stretne so svojimi rodičmi a že ono sa už teraz teší večnému šťastiu a zdraviu.
(Zdroj: Anna Lojeková - www.mojakomunita.sk)

Fórum života organizuje už 20. krát tradičnú Sviečku za nenarodené deti s mottom : Rozsvieťme Slovensko! Aj naše farnosti v Trenčianskom kraji sa tento rok opätovne zapoja vďaka podpore a spolupráci Centra pre rodinu v Trenčíne do tejto kampane. Jej cieľom je pripomenúť si deti, ktoré sa nemohli narodiť.

Už v septembri sa sviečky priviezli z výroby do Centra pre rodinu, kde sa s pomocou študentov Piaristického gymnázia označili samolepkou kampane, balili do krabíc a pripravovali na distribúciu do mnohých farností v našom kraji.

Sviečku si budete mocť zakúpiť pred kostolom alebo v zadnej časti kostola najmä okolo 2. novembra. Cena malej plastovej sviečky je 1 €, a sklenenej voňavej je 5 €. Vďaka ochotným dobrovoľníkom ju zakúpite vo viacerých kostoloch v Trenčíne a okolí. Do kampane sa zapojí : Farský kostol Narodenia Panny Márie, kostol Notre Dame, kaplnka sv. Anny, kostol Sv. Rodiny na Juhu, kostol sv. Kozmu a Damiána v Tr. Biskupiciach, kostol sv. Stanislava v Opatovej, kostole sv. Štefana v Orechovom, kostol sv. Imricha Uhorského v Skalke nad Váhom, gréckokatolícky chrám sv Cyrila a Metoda. Oslovili sme aj MŠ, ZŠ a SOŠ sv. Andreja - Svorada a Benedikta, Piaristické gymnázium J. Braneckého, MŠ bl.Tarzície. Takisto sa pripájajú farnosti v Hornej Súči, Trenčianskej Turnej, Kostolnej  Záriečie a Drietome a mnohé ďaľšie.

Aj tento rok bude možné zapáliť online sviečku na stránke www.sviecka.forumzivota.sk, kde ju môžete umiestniť kdekoľvek na Slovensku či vo svete, stačí zadať adresu na akom mieste chcete, aby horela. Fórum života a jeho projekty je možné podporiť aj zaslaním darcovskej SMS správy s textom SMS SVIECKA na číslo 877.

Zakúpením sviečky podporíte projekty a činnosť Fóra života, a to:

  • konkrétne riešenia ťažkých životných situácií tehotných matiek, dievčat, rodín a jednotlivcov (Zachráňme životy, Centrum konkrétnej pomoci FEMINA Snina a Prešov),
  •   centrá pre rodinu, kde nájdu pomoc ľudia v núdzi (Sieť pomoci),
  • informačné kampane, ktoré scitlivujú spoločnosť v témach ochrany počatého života (25. marec – Deň počatého dieťaťa, Sviečka za nenarodené deti),
  • vydavateľskú činnosť a vzdelávanie detí, mládeže aj dospelých (návštevy škôl, prednášky, konferencie a publikácie).

Vopred ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, podporovateľom a darcom, ktorým spolu s nami záleží na dôstojnom živote pre všetkých.

Mgr. Katarína Feniková
Koordinátor FŽ v Trenčianskom kraji

 

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

16. ročník podujatia Hviezdy deťom - boli sme pri tom

28. jún 2024

Trenčín sa opäť stal dejiskom významného charitatívneho podujatia „Hviezdy deťom“, ktoré prebehlo už po šestnásty krát a opäť na Štadióne Sihoť, kde celá myšlienka pred rokmi začala.

Neplatení hrdinovia - uspeli sme v hlasovaní na podporu nášho projektu

18. jún 2024

Centrum pre rodinu v Trenčíne za dobu svojej existencie funguje do veľkej miery na práci dobrovoľníkov. Postupom času sa nám darí pracovať s dobrovoľníkmi systematickejšie. Zapojili sme sa do Participatívneho komunitného rozpočtu TSK s projektom "Neplatení hrdinovia". Cieľom projektu bolo podporiť a rozšíriť dobrovoľníctvo, ktoré je kľúčové pre naše centrum.

Akcia Otec a dcéra jún 2024 v Pastoračnom centre Jonatán

13. jún 2024

Od 6. júna do 9. júna 2024 sa v Pastoračnom centre Jonatán konala výnimočná akcia zameraná na budovanie vzťahu medzi otcom a dcérou. Na tento predĺžený víkend sa stretlo 13 párov, kde dievčatá vo veku 14 až 16 rokov spoločne so svojimi otcami prežívali nezabudnuteľné chvíle plné zážitkov, dobrodružstiev a vzájomného spoznávania.

Akcia Otec a dcéra v Pastoračnom centre Jonatán

13. jún 2024

Od 6. júna do 9. júna 2024 sa v Pastoračnom centre Jonatán konala výnimočná akcia zameraná na budovanie vzťahu medzi otcom a dcérou. Na tento predĺžený víkend sa stretlo 13 párov, kde dievčatá vo veku 14 až 16 rokov spoločne so svojimi otcami prežívali nezabudnuteľné chvíle plné zážitkov, dobrodružstiev a vzájomného spoznávania.

Otec & syn na mori 2024 - Dobrodružstvo na Jadrane

10. jún 2024

V máji sa uskutočnila nezabudnuteľná plavba určená na prehĺbenie vzájomných vyťahov otcov a synov, ktorú organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín. Tento jedinečný program, ktorý trval od soboty 11. mája do soboty 18. mája, priniesol do života účastníkov mnoho vzácnych okamihov. Na palubách dvoch desaťmiestnych lodí typu Dufour sa plavilo 8 párov otcov a synov, animátor, kňaz a 2 kapitáni.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2024 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga