Slávnostné posvätenie Sochy Rodiny

26. apríl 2022
Slávnostné posvätenie Sochy Rodiny

Rok 2021 bol pre Centrum pre rodinu Trenčín výnimočný, oslávili sme 6. výročie vzniku nášho občianskeho združenia. Za posledný rok sa udialo mnohé. Postupnými malými krokmi sa posúvame vpred - smerom k rekonštrukcii nášho priestoru a priľahlej záhrady. 

Jedným z týchto malých krokov bolo aj vďaka Nadácií Slovenskej sporiteľne, naších sponzorov a dobrovoľníkov, upravenie časti svahu a osadenie umeleckého diela - Sochy Rodiny od Mgr. art. Dominka Mončeka.

Tento výrazný prvok sa stal jednou z dominánt našej záhrady a zároveň vystihuje najpodstatnejšiu myšlienku, ktorá prúdi v žilách centra; že nám záleží na každej rodine bez rozdielu. Socha Rodiny je dielom, ktorým chceme zdôrazniť, že naším vzorom je dokonalosť Svätej rodiny. 

Sme radi, že práve v nedeľu Božieho milosrdenstva, prišiel Sochu Rodiny posvätiť otec Peter Beňo. Tejto slávnosti sa zúčastnili kňazi i naši priatelia a dobrovoľníci. Atmosféru posviacky umocnil drobný jarný dážď a padajúce biele lupienky čerešní. Po slávnostnom akte nasledovalo malé občerstvenie a rozhovory v priestoroch centra, v ktorých boli premietané fotografie z príprav a úprav svahu. 

Veríme, že posviacka sochy bol len začiatkom novej etapy, ktorá bude zavŕšená obnovou a rozšírením spoločných priestorov nášho-vášho centra. 

SOCHA RODINY
Znázorňuje tri postavy - muža, ženu a dieťa, sediace na lavičke. Táto kompozícia by mala navodiť dojem pokoja až kráľovskej majestátnosti a vznešenosti.

Postava otca ako strážcu rodiny, ktorá bdie aj ponad strechy mesta, je v sediacej polohe a tvorí určitú záštitu malému dieťaťu.

Figúra matky pridržiava dieťa a kontroluje jeho prvé kroky. Obaja sú vzájomne prepojení rukami, vytvárajú určitý reťazec a spoločnú kontinuitu. 

Gesto malého chlapca a jeho prvý krok naznačuje čiastočnú bezbrannosť až odovzdanosť. Hoci celé súsošie ostáva v danom okamihu v statickom pokoji, malo by mať v sebe život, vitalitu, vyžarovať cit pre organický tvar, istý pátos a vrelosť. 

Z praktických dôvodov je zvolený materiál ohýbané železo štvorcového charakteru, následne zvárané a brúsené. Hoci sa zdá, že surový materiál je na dojem ťažkopádny, predsa bola snaha odľahčiť figúry množstvom perforácií a niesť známku ľahkosti, priedušnosti a vznášania sa. 

Keďže je socha trojrozmerná, pozýva diváka prejsť sa okolo a nájsť rôzne uhly pohľadu, kontakt medzi pozerajúcim a sochou a tiež komunikáciu sochy s okolím.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Deň rodiny 2023

26. máj 2023

Tohtoročný Deň rodiny sa už tradične  konal v parku M.R.Štefánika v Trenčíne, ktorý  ponúka dostatok zelene, tieňa  pod korunami starých stromov a spolu s kvitnúcimi kvetmi vytvára úžasné miesto na stretávanie sa rodín, priateľov, súťaženie, kultúrny program, piknik i leňošenie.

Výstava obrazov Janky Švachovej

4. máj 2023

Počas mája sme privítali v našom centre obrazy autorky Janky Švachovej.

25. marec - Deň počatého dieťaťa

23. marec 2023

V sobotu 25. marca 2023 si opäť pripomenieme Deň počatého dieťaťa, ktorý pod hlavičkou Fóra života upriamuje pozornosť na zázrak života, a jeho ochranu od počatia po prirodzenú smrť.

Kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou II.

16. marec 2023

V priestoroch Centra pre rodinu Trenčín opätovne prebieha edukačný kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych gymnázií, je zacielená na seniorov, ale vítaní sú všetci, ktorí si túžia osvojiť niečo nové.

Vyhodnotenie Manželskej hry

8. marec 2023

Počas Národného týždňa manželstva prebiehala Manželská hra, do ktorej sa mohol zapojiť každý manželský pár, ktorý využil 3 ponuky spriaznených prevádzok alebo sa zúčastnil podujatia. 

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga