Slávnostné posvätenie Sochy Rodiny

26. apríl 2022
Slávnostné posvätenie Sochy Rodiny

Rok 2021 bol pre Centrum pre rodinu Trenčín výnimočný, oslávili sme 6. výročie vzniku nášho občianskeho združenia. Za posledný rok sa udialo mnohé. Postupnými malými krokmi sa posúvame vpred - smerom k rekonštrukcii nášho priestoru a priľahlej záhrady. 

Jedným z týchto malých krokov bolo aj vďaka Nadácií Slovenskej sporiteľne, naších sponzorov a dobrovoľníkov, upravenie časti svahu a osadenie umeleckého diela - Sochy Rodiny od Mgr. art. Dominka Mončeka.

Tento výrazný prvok sa stal jednou z dominánt našej záhrady a zároveň vystihuje najpodstatnejšiu myšlienku, ktorá prúdi v žilách centra; že nám záleží na každej rodine bez rozdielu. Socha Rodiny je dielom, ktorým chceme zdôrazniť, že naším vzorom je dokonalosť Svätej rodiny. 

Sme radi, že práve v nedeľu Božieho milosrdenstva, prišiel Sochu Rodiny posvätiť otec Peter Beňo. Tejto slávnosti sa zúčastnili kňazi i naši priatelia a dobrovoľníci. Atmosféru posviacky umocnil drobný jarný dážď a padajúce biele lupienky čerešní. Po slávnostnom akte nasledovalo malé občerstvenie a rozhovory v priestoroch centra, v ktorých boli premietané fotografie z príprav a úprav svahu. 

Veríme, že posviacka sochy bol len začiatkom novej etapy, ktorá bude zavŕšená obnovou a rozšírením spoločných priestorov nášho-vášho centra. 

SOCHA RODINY
Znázorňuje tri postavy - muža, ženu a dieťa, sediace na lavičke. Táto kompozícia by mala navodiť dojem pokoja až kráľovskej majestátnosti a vznešenosti.

Postava otca ako strážcu rodiny, ktorá bdie aj ponad strechy mesta, je v sediacej polohe a tvorí určitú záštitu malému dieťaťu.

Figúra matky pridržiava dieťa a kontroluje jeho prvé kroky. Obaja sú vzájomne prepojení rukami, vytvárajú určitý reťazec a spoločnú kontinuitu. 

Gesto malého chlapca a jeho prvý krok naznačuje čiastočnú bezbrannosť až odovzdanosť. Hoci celé súsošie ostáva v danom okamihu v statickom pokoji, malo by mať v sebe život, vitalitu, vyžarovať cit pre organický tvar, istý pátos a vrelosť. 

Z praktických dôvodov je zvolený materiál ohýbané železo štvorcového charakteru, následne zvárané a brúsené. Hoci sa zdá, že surový materiál je na dojem ťažkopádny, predsa bola snaha odľahčiť figúry množstvom perforácií a niesť známku ľahkosti, priedušnosti a vznášania sa. 

Keďže je socha trojrozmerná, pozýva diváka prejsť sa okolo a nájsť rôzne uhly pohľadu, kontakt medzi pozerajúcim a sochou a tiež komunikáciu sochy s okolím.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Deň rodiny v Trenčianskom parku nesklamal

26. máj 2022

Park pri stanici v Trenčíne v nedeľu 15.5.2022 ožil nevšedným spôsobom. O 14:00 totiž odštartovala tohtoročná oslava Dňa rodiny. Začali sme svätou omšou, ktorú na pódiu v parku zahájil vdp. Juraj Križan. Rodiny sa priebežne schádzali aj vďaka ponuke bohatého kultúrno-zábavného programu a rôznych sprievodných aktivít.

Rekonštrukcia Centra pre rodinu 3 - 2 - 1 - štart!

28. apríl 2022

Centrum pre rodinu Trenčín sa nachádza na medzníku a stojí pred náročnou etapou svojej existencie. Pred 6 rokmi, keď CPR začínalo, nás ani vo sne nenapadlo, do akých rozmerov sa dostaneme.

Slávnostné posvätenie Sochy Rodiny

26. apríl 2022

Rok 2021 bol pre Centrum pre rodinu Trenčín výnimočný, oslávili sme 6. výročie vzniku nášho občianskeho združenia. Za posledný rok sa udialo mnohé. Postupnými malými krokmi sa posúvame vpred - smerom k rekonštrukcii nášho priestoru a priľahlej záhrady. 

Krížová cesta rodín

11. apríl 2022

V nedeľu 3. apríla zorganizovalo centrum pre rodinu v rámci pôstneho obdobia Krížovú cestu pre rodiny. Konala sa na kalvárií v Dolnej Porube, ktorá je obcou s dušou v srdci Strážovských vrchov.

Výstava obrazov z prostredia Vlkolínca

30. marec 2022

Koncom marca sa tešíme novej výstave z prostredia Vlkolínca - od autora Martina Gašpara. 

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2022 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga