V centre nášho krajského mesta Trenčín sa uskutočnila v poradí už druhá konferencia kresťanských koučov.
V refektári Piaristického gymnázia J. Braneckého sa 27. a 28. októbra 2017 stretlo 60 koučov z celého Slovenska na Konferencii kresťanských koučov. Prišli z rôznych kútov našej malebnej krajiny, doslova “od Tatier k Dunaju”. Organizácie sa zhostil tím Family garden z Bratislavy s podporou trenčianskeho Centra pre rodinu. K svojim úlohám sa postavili zodpovedne, o čom sa účastníci mohli presvedčiť počas dvoch programom nabitých dní.
Po úvodnej registrácii mali prítomí možnosť občerstviť sa a venovať zostávajúci čas do začiatku konferencie rozhovorom s priateľmi, ktorých predsa len nejaký ten čas medzi rôznymi výcvikmi a službou koučingu nevideli. Samotnú Konferenciu kresťanských koučov otvorili úvodným slovom kouči z centra Family garden, Katarína Baginová a Marián Kubeš, ktorí výcvikový program Kresťanský kouč vedú a starajú sa aj o komunitu ktorú vyškolili a rozposlali do “terénu”. Katka sa ujala aj moderovania konferencie. V piatočný večer, po otvorení a privítaní, boli na programe správy z regiónov. Dozvedeli sme sa, ako sa darí kresťanskému koučingu v domácom Trenčíne, pozreli sme sa aj do Žiliny, Bratislavy, a nechýbalo ani Záhorie. Po regionálnyh správach nasledovali svedectvá koučov z rôznych častí Slovenska. Už tradične je to priestor, kde sa dá “zatiahnuť na hlbinu”, vypočuť si čo koho v praxi oslovilo, ako sa mu darí, s akými problémami sa stretol alebo jednoducho, čo sa ho vo vnútri dotklo a s čím by sa rád podelil. V dobrej nálade zúčastnení pokračovali zoznamkou, keďže nie všetci sa poznali a takto mohli získať lepší prehľad o svojich kolegoch, čo bol posledný bod programu pripravený na piatočný večer
Sobotný ranný program sa začal odbornými prednáškami na rôzne témy. Pozreli sme sa na koučing pod všakovakými optikami filozofie, Svätého písma, nechýbal aj duchovný rozmer koučingu či pedagogický uhol pohľadu. Absolvovali sme workshop pod vedením hosťa konferencie Dagmar Spillerovej, ktorá predstavila koučing ako stretnutie dvoch osobností. Účastníkom sa na workshope a prednáškach dostalo veľa užitočných a zaujímavých informácií, vďaka ktorým môžu rásť osobnostne a duchovne vo svojej viere, i odborne v povolaní kresťanského kouča. Po svätej omši nasledoval obed, ktorý si viacerí prítomní tradične spestrili posypaním mimoriadne silným chilli z vlastných zdrojov.
Poobedňajší program pokračoval diskusiou o plánoch komunity kresťanských koučov. Svojimi podpismi sme potvrdili Memorandum kresťanských koučov, ktoré považujeme za dôležitý krok smerom k jednoduchšej realizácii projektu Kresťanský kouč v praxi. Memorandum, spolu s našou službou, chceme ponúknuť otcom biskupom, aby sa oboznámili s možnosťami tejto na Slovensku pomerne novej pomáhacej profesie s názvom Kresťanský kouč.
Na záver konferencie sme dostali požehnanie od prítomných kňazov a povzbudení sme sa rozišli koučovať všetkých, ktorí prejavia záujem o službu kresťanského kouča.
Pozrite si reportáž z konferencie na TV LUX. Príspevok začína od 2:35
Pozrite si aj fotky k tomuto článku.
“v dňoch 4-8.6.2025 sa v pastoračnom centre Jonatán Pruské uskutočnila akcia Otec&Dcéra, organizovaná Centrom pre rodinu Trečín” - asi takto nejako by znela “chlapská” verzia tejto správy, žiadne emócie - holé fakty.
Cesta, ktorá mení životy
Medzinárodný deň rodiny si svet pripomína už od roku 1993, keď ho vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN. V Trenčíne nie sme výnimkou a v nedeľu 18. mája 2025 sme túto udalosť oslávili už po desiaty raz.
Centrum pre rodinu Trenčín vstupuje do III. fázy komplexnej obnovy svojich priestorov, ktorá je kľúčovým krokom k rozšíreniu a skvalitneniu služieb poskytovaných miestnej komunite. Táto fáza predstavuje prirodzené pokračovanie predchádzajúcich dvoch etáp, ktoré sa zameriavali najmä na stabilizáciu objektu a odstránenie technických nedostatkov budovy v historickom jadre mesta.
V dňoch od 10. do 16. februára 2025 sa v Trenčíne opäť konal Národný týždeň manželstva (NTM), ktorý organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín. Tento rok sa niesol v duchu motta "Beh na dlhú trať", čím sa symbolicky poukázalo na dôležitosť trpezlivosti, vytrvalosti a vzájomnej podpory v manželstve. Program bol opäť bohatý a ponúkol množstvo príležitostí pre manželské páry posilniť svoj vzťah a užiť si spoločný čas.