73 málo alebo veľa?

13. december 2022
73 málo alebo veľa?

Martina, 63 rokov je matka, ktorá prišla o dospelého syna za dramatických okolností. Pani Martina prichádza vo veľkej depresii, s čiapkou na hlave, ktorú si nedáva dole ani počas sedenia kvôli mastným vlasom, ktoré nemá silu si umyť a tiež sa o seba postarať.

Jej dni sú plné smútku, bezradnosti, bolesti, zúfalstva. Každý deň odrátava, ktorý je deň a týždeň od smrti syna. Pozornosť upriamuje na dni a čas, kedy sa to stalo, vtedy nespí, je v strehu, predstavuje si to... Počas našich pravidelných stretnutí sa dostávame k pocitom výčitiek a viny, ktoré má voči synovi. Tieto pocity jej nedovolia opustiť zaužívané rituály smerujúce k synovi, aby to nevyvolávalo dojem, že na neho nemyslí... No je to pre ňu zároveň vyčerpávajúce a únavné, nikam nevedúce. Ostáva zaseknutá v smútku a nedá sa jej žiť.

Taktiež otvárame tému „sebahodnoty“, keďže sa cíti prázdna, nenaplnená. Smrť syna v nej zosilnel pocit osamelosti. Hodnú čas svojho života venovala synovi, stále s ním niečo riešila, zachraňovala, dávala mu nové šance. Pomáham jej presmerovať pozornosť na seba, hľadáme nové zdroje naplnenia. 

Veľa času sme venovali spracovaniu uvedených prítomných pocitov. Postupne, keď počuje, že spravila dosť, najviac ako mohla, že to nie je jej zodpovednosť, cíti úľavu. 

Pomaly začína upratovať svoj byt, prichádza s tým, že umyla po dvoch rokoch okná, kúpila si pekný obraz, orientuje sa na domácnosť, zariaďuje. Plánuje aj vycestovať na výlet vlakom, čo od smrti syna nepodnikla. 

Po pol roku sterapie sa jej podarí vycestovať do kúpeľov, s pozitívnou skúsenosťou, že to zvládla, dovolila si, dopriala si ... vracia sa spokojná. Začína vnímať seba s prijatím a úctou, otvára menej fungujúce vzťahy s dcérou, partnerom, čomu dovtedy nevenovala žiadnu pozornosť, zahltená vo svojom smútku.

V letnom období sa starala o vnuka, podnikla dovolenku. Viac si užívala a podarilo sa jej odpútať od myšlienok smerujúcich k synovi bez toho, že by mala z toho výčitky.

Vyjadruje obavy z prichádzajúceho obdobia „Dušičiek“, s tendenciou odmietať všetko, zostať v izolácií. Ochotne prijíma ponuku kontaktovať terapeuta aj telefonicky v prípade zhoršenia stavu. 

Martina je jedna zo 73 klientov, ktorí tento rok prešli našou “Poradňou”. Nikto z nás nevie, kedy bude v podobnej situácii. Centrum pre rodinu je tu pre všetkých, ktorí potrebujú pomocnú ruku v ťažkom období života.

Ďakujeme, že ste s nami a pomáhate nám pomáhať.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Deň rodiny 2023

26. máj 2023

Tohtoročný Deň rodiny sa už tradične  konal v parku M.R.Štefánika v Trenčíne, ktorý  ponúka dostatok zelene, tieňa  pod korunami starých stromov a spolu s kvitnúcimi kvetmi vytvára úžasné miesto na stretávanie sa rodín, priateľov, súťaženie, kultúrny program, piknik i leňošenie.

Výstava obrazov Janky Švachovej

4. máj 2023

Počas mája sme privítali v našom centre obrazy autorky Janky Švachovej.

25. marec - Deň počatého dieťaťa

23. marec 2023

V sobotu 25. marca 2023 si opäť pripomenieme Deň počatého dieťaťa, ktorý pod hlavičkou Fóra života upriamuje pozornosť na zázrak života, a jeho ochranu od počatia po prirodzenú smrť.

Kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou II.

16. marec 2023

V priestoroch Centra pre rodinu Trenčín opätovne prebieha edukačný kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych gymnázií, je zacielená na seniorov, ale vítaní sú všetci, ktorí si túžia osvojiť niečo nové.

Vyhodnotenie Manželskej hry

8. marec 2023

Počas Národného týždňa manželstva prebiehala Manželská hra, do ktorej sa mohol zapojiť každý manželský pár, ktorý využil 3 ponuky spriaznených prevádzok alebo sa zúčastnil podujatia. 

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga