Amoris pre manželov

23. október 2023 galéria udalosť

Druhý októbrový víkend sme sa spoločne s neziskovou organizáciou Familiae Locum - Rodinkovo v Centre pre rodinu Trenčín spolupodielali na organizácii programu pre manželov s názvom Amoris pre manželov.

Zúčastnilo sa ho 14 manželských párov túžiacich lepšie pochopiť a poznať svojho manželského partnera, ale aj posilniť dôveru v manželskom vzťahu a samozrejme vzájomnú komunikáciu. Prednášky viedol skúsený manželský poradca a mediátor z Centra pre rodinu Ostrava - Ján Zajíček. Dve témy - Prekážky trvalého vzťahu a Štyri kroky k jeho náprave dali podnety manželom na vzájomnú diskusiu. Súčasťou akcie bol aj program pre deti. Niektoré reakcie účastníkov uvádzame:

Do programu Amoris sme nevstupovali s prílišnými očakávaniami, ale verili sme, že bude prínosom pre náš vzťah a pomôže nám napredovať. Každopádne možnosť tento čas stráviť spolu navzájom znel veľmi lákavo. Zárukou boli aj zúčastnené strany za organizátorov p. Zajíček z Centra pro rodinu Ostrava, Rodinkovo, CPR Trencin. Realita však predčila naše očakávania.

Program bol zaujímavý a veľmi podnetný. P. Zajíček najskôr v prednáške odprezentoval témy, následne manželia osamote navzájom diskutovali predpísané otázky a potom bola diskusia - otázky zúčastnených zodpovedal p. Zajíček. Prednášajúci presvedčil účastníkov o svojej profesionalite, skúsenostiach a jeho priklady a vysvetlenia boli zrozumiteľné, a tak jasne rozpoznateľné i z našich vzťahov. Dozvedeli sme sa, ako sa dajú riešiť konflikty a z čoho pramenia, aké je dôležité spolu navzájom komunikovať, odpustiť si. Že zmeniť musíme najskôr seba a svoj postoj a ako spoločne nastaviť prevenciu pred budúcimi konfliktami. Záujem účastníkov potvrdilo množstvo zozbieraných otázok na besedu a ohlasy.

Výber priestorov v Trenčíne bol dobrou voľbou, pastoračná miestnosť Grécko-katolíckeho chrámu dokázala poňať všetkých záujemcov a priestory chrámu poskytli možnosť dvojiciam nájsť si miesto osamote a dôverne sa porozprávať o pridelených otázkach a témach. Usporiadatelia nezabudli nielen na občerstvenie, ale ani na animátorský program pre deti, o ktorý sa postarali dobrovoľníci, takže manželia mohli tráviť spoločný čas bez vyrušovania deťmi. Obe víkendové popoludnia boli dobre stráveným časom a uplynuli veľmi rýchlo. Veríme, že sme si z programu odniesli mnoho podnetov a nápadov, ktoré nám pomôžu do budúcna nielen v našom vzťahu, ale aj v ostatných. Službu, ktorú takouto akciou slúži Rodinkovo pre nás všetkých, si veľmi ceníme a ďakujeme za ňu.

Kotrhovci, Trenčín

 

Bol to pre nás príjemne strávený čas, mali sme opäť možnosť si pripomenúť dôležité princípy komunikácie, s ktorými sme sa stretli už pri Kurze efektívneho rodičovstva (KER), ktorý sme absolvovali s tým istým lektorom a jeho manželkou. Veľmi dobre nám padlo porozprávať sa vo dvojici s partnerom. Trošku nám chýbal priestor pre zoznámenie sa s účastníkmi alebo pre krátke zdieľanie v menšej skupinke.

Paškovci Trenčín

 

Čo nám dal a čo nám vzal program Amoris? Dal nám priestor pre vzájomné počúvanie a spoločný čas. Opätovne sme si uvedomili vďačnosť za spoločenstvo rodín, ktoré poznáme. Dostalo sa nám zrozumiteľného vysvetlenia, prečo to, čo bolo normálne pre naše "JA" pred manželstvom, je možné skĺbiť v spoločnom "MY" v rodine a v manželstve. A čo nám program zobral? Odhodlanie meniť správanie svojho partnera - jediný koho môžem zmeniť som ja. Neistotu, či sa nahromadená kopa hnoja dá odstrániť, aj keď už riadne smrdí. Časté presvedčenie, že môj názor je ten pravý (však chcem pre všetkých to najlepšie).

Mičudovci, Trenčín


Pozrite si aj udalosť v kalendári a fotky k tomuto článku.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Vitamínová bomba pre vzťahy - ako sme prežili NTM 2024

20. február 2024

V dňoch od 12. do 18. februára 2024 organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín už 10-ty Národný týždeň manželstva (NTM), ktorý nám ponúkol jedinečnú príležitosť propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. Tohtoročné motto Národného týždňa manželstva bolo: "Vitamíny pre vitálny vzťah"

Národný týždeň manželstva 2024

31. január 2024

Doplňte si vitamíny pre váš vzťah!

2% pre CPR Trenčín 2024

23. január 2024

Ak chcete prejaviť podporu centru pre rodinu, darujte percentá z vašich daní nášmu občianskemu združeniu CPR Trenčín. Váš záujem a podpora nás posúva ďalej. Ďakujeme.

Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou 2024

12. január 2024

Po roku opäť otvárame vzdelávací kurz pre seniorov. Kurz nadväzuje na úspešný projekt Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych stredných škôl a gymnázií.

Aký bol advent v našom centre?

8. január 2024

Advent predstavuje obdobie očakávania narodenia Spasiteľa, obdobie, kedy sa snažíme lepšie otvoriť naše srdcia a pripravovať sa na jeho príchod. Jedným zo spôsobov je venovať viac času svojej rodine a blízkym, s ktorými môžeme posilniť naše vzťahy.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2024 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga