Amoris pre manželov

23. október 2023 galéria udalosť

Druhý októbrový víkend sme sa spoločne s neziskovou organizáciou Familiae Locum - Rodinkovo v Centre pre rodinu Trenčín spolupodielali na organizácii programu pre manželov s názvom Amoris pre manželov.

Zúčastnilo sa ho 14 manželských párov túžiacich lepšie pochopiť a poznať svojho manželského partnera, ale aj posilniť dôveru v manželskom vzťahu a samozrejme vzájomnú komunikáciu. Prednášky viedol skúsený manželský poradca a mediátor z Centra pre rodinu Ostrava - Ján Zajíček. Dve témy - Prekážky trvalého vzťahu a Štyri kroky k jeho náprave dali podnety manželom na vzájomnú diskusiu. Súčasťou akcie bol aj program pre deti. Niektoré reakcie účastníkov uvádzame:

Do programu Amoris sme nevstupovali s prílišnými očakávaniami, ale verili sme, že bude prínosom pre náš vzťah a pomôže nám napredovať. Každopádne možnosť tento čas stráviť spolu navzájom znel veľmi lákavo. Zárukou boli aj zúčastnené strany za organizátorov p. Zajíček z Centra pro rodinu Ostrava, Rodinkovo, CPR Trencin. Realita však predčila naše očakávania.

Program bol zaujímavý a veľmi podnetný. P. Zajíček najskôr v prednáške odprezentoval témy, následne manželia osamote navzájom diskutovali predpísané otázky a potom bola diskusia - otázky zúčastnených zodpovedal p. Zajíček. Prednášajúci presvedčil účastníkov o svojej profesionalite, skúsenostiach a jeho priklady a vysvetlenia boli zrozumiteľné, a tak jasne rozpoznateľné i z našich vzťahov. Dozvedeli sme sa, ako sa dajú riešiť konflikty a z čoho pramenia, aké je dôležité spolu navzájom komunikovať, odpustiť si. Že zmeniť musíme najskôr seba a svoj postoj a ako spoločne nastaviť prevenciu pred budúcimi konfliktami. Záujem účastníkov potvrdilo množstvo zozbieraných otázok na besedu a ohlasy.

Výber priestorov v Trenčíne bol dobrou voľbou, pastoračná miestnosť Grécko-katolíckeho chrámu dokázala poňať všetkých záujemcov a priestory chrámu poskytli možnosť dvojiciam nájsť si miesto osamote a dôverne sa porozprávať o pridelených otázkach a témach. Usporiadatelia nezabudli nielen na občerstvenie, ale ani na animátorský program pre deti, o ktorý sa postarali dobrovoľníci, takže manželia mohli tráviť spoločný čas bez vyrušovania deťmi. Obe víkendové popoludnia boli dobre stráveným časom a uplynuli veľmi rýchlo. Veríme, že sme si z programu odniesli mnoho podnetov a nápadov, ktoré nám pomôžu do budúcna nielen v našom vzťahu, ale aj v ostatných. Službu, ktorú takouto akciou slúži Rodinkovo pre nás všetkých, si veľmi ceníme a ďakujeme za ňu.

Kotrhovci, Trenčín

 

Bol to pre nás príjemne strávený čas, mali sme opäť možnosť si pripomenúť dôležité princípy komunikácie, s ktorými sme sa stretli už pri Kurze efektívneho rodičovstva (KER), ktorý sme absolvovali s tým istým lektorom a jeho manželkou. Veľmi dobre nám padlo porozprávať sa vo dvojici s partnerom. Trošku nám chýbal priestor pre zoznámenie sa s účastníkmi alebo pre krátke zdieľanie v menšej skupinke.

Paškovci Trenčín

 

Čo nám dal a čo nám vzal program Amoris? Dal nám priestor pre vzájomné počúvanie a spoločný čas. Opätovne sme si uvedomili vďačnosť za spoločenstvo rodín, ktoré poznáme. Dostalo sa nám zrozumiteľného vysvetlenia, prečo to, čo bolo normálne pre naše "JA" pred manželstvom, je možné skĺbiť v spoločnom "MY" v rodine a v manželstve. A čo nám program zobral? Odhodlanie meniť správanie svojho partnera - jediný koho môžem zmeniť som ja. Neistotu, či sa nahromadená kopa hnoja dá odstrániť, aj keď už riadne smrdí. Časté presvedčenie, že môj názor je ten pravý (však chcem pre všetkých to najlepšie).

Mičudovci, Trenčín


Pozrite si aj udalosť v kalendári a fotky k tomuto článku.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

16. ročník podujatia Hviezdy deťom - boli sme pri tom

28. jún 2024

Trenčín sa opäť stal dejiskom významného charitatívneho podujatia „Hviezdy deťom“, ktoré prebehlo už po šestnásty krát a opäť na Štadióne Sihoť, kde celá myšlienka pred rokmi začala.

Neplatení hrdinovia - uspeli sme v hlasovaní na podporu nášho projektu

18. jún 2024

Centrum pre rodinu v Trenčíne za dobu svojej existencie funguje do veľkej miery na práci dobrovoľníkov. Postupom času sa nám darí pracovať s dobrovoľníkmi systematickejšie. Zapojili sme sa do Participatívneho komunitného rozpočtu TSK s projektom "Neplatení hrdinovia". Cieľom projektu bolo podporiť a rozšíriť dobrovoľníctvo, ktoré je kľúčové pre naše centrum.

Akcia Otec a dcéra jún 2024 v Pastoračnom centre Jonatán

13. jún 2024

Od 6. júna do 9. júna 2024 sa v Pastoračnom centre Jonatán konala výnimočná akcia zameraná na budovanie vzťahu medzi otcom a dcérou. Na tento predĺžený víkend sa stretlo 13 párov, kde dievčatá vo veku 14 až 16 rokov spoločne so svojimi otcami prežívali nezabudnuteľné chvíle plné zážitkov, dobrodružstiev a vzájomného spoznávania.

Akcia Otec a dcéra v Pastoračnom centre Jonatán

13. jún 2024

Od 6. júna do 9. júna 2024 sa v Pastoračnom centre Jonatán konala výnimočná akcia zameraná na budovanie vzťahu medzi otcom a dcérou. Na tento predĺžený víkend sa stretlo 13 párov, kde dievčatá vo veku 14 až 16 rokov spoločne so svojimi otcami prežívali nezabudnuteľné chvíle plné zážitkov, dobrodružstiev a vzájomného spoznávania.

Otec & syn na mori 2024 - Dobrodružstvo na Jadrane

10. jún 2024

V máji sa uskutočnila nezabudnuteľná plavba určená na prehĺbenie vzájomných vyťahov otcov a synov, ktorú organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín. Tento jedinečný program, ktorý trval od soboty 11. mája do soboty 18. mája, priniesol do života účastníkov mnoho vzácnych okamihov. Na palubách dvoch desaťmiestnych lodí typu Dufour sa plavilo 8 párov otcov a synov, animátor, kňaz a 2 kapitáni.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2024 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga