Otec a junior 2022

4. august 2022
Otec a junior 2022

Dátumy si moc nepamätám. Ale budú to už snáď 3 týždne (14.7 - 17.7.2022), čo sme s najstarším synom Tobiášom absolvovali víkendovku Otec a syn junior.

V autobuse sme zistili, že sa poznáme s viacerými účastníkmi. Ujo šofér nás bezpečne doviezol z Trenčína do Žiliny. Ubytovali nás v Žilinskom ÚPC, nazvanom Paľova búda. 

Úvodné zoznamovacie kolečko ukázalo, že na tomto pobyte sa stretli nie len ostrieľaní absolventi predchádzajúcich ročníkov, ale aj niekoľko zelenáčov, ktorých ostatní rýchlo prijali medzi seba. Sprevádzal nás pán kaplán Martin Sedláček, ktorý v našom chlapskom spoločenstve odslúžil aj úvodnú svätú omšu s kázňou tématicky ladiacou s našou akciou. Bol denne k dispozícii aj na sv. spoveď a duchovné rozhovory. Riaditeľom mančaftu bol Rasťo Kotrha a jeho pravou rukou Andrej Kosa. Celkovo 13 párov otcov so synmi si našlo dôležitý čas na seba a svojho Pána.

Takmer každú voľnú chvíľu sme využili na šport - od hokeja cez napodobeninu floorballu, badmingtom, pingpong až po biliard či kalčeto. Piatok bol náročný, keďže nás čakala hrebeňova túra od Vrátnej doliny po Strečno. Málokto vedel do čoho ide, ale napriek tomu všetci bojovali s nástrahami počasia a vlastnou neistotou, či to skutočne zvládnu. Zvládli všetci a radi sme sme sa zúčastnili aj svätej omše pod holým nebom. Večer boli posledné pozostatky síl vybité športom. 

Sobota sa už od rána niesla v očakávaní splavu Váhu. Najskôr bolo mužstvo inštruované na suchu na terase Paľovej búdy. Zelenáči sa učili od sivých skúsených vlkov, čo majú za sebou skrotenie rôznych riek pomocou raftov. Pravdaže nechýbalo slávenie Eucharistie s povzbudením pána kaplána Martina. Splavu sa zúčastnili 4 rafty, ktorým velili od kormidla kapitáni a mužstvo sa snažilo poslúchať. Priznám sa, mal som stiahnuté hrdlo a v bruchu lodný uzol, ale nadšenie našich chlapcov dávalo tušiť, že splav patrí k podstatným tmelom chlapského spoločenstva.

Váh bol kľudný, takže začiatočníci svoju prvú plavbu pod vedením zkúsených rafťákov elegantne zvládli. Niektorí skočili do studeného Váhu a nechali sa unášať prúdom. Záver splavu bol sám zážitok, ale nie všetko treba prezrádzať. Sobotný večer zakončila spoločná opekačka, šport a aj spev s heligónkou.

Nedeľa bola poznačená balením a upratovaním. Svoj čas tu však mala aj cca trištvrte hodinka súkromného rozhovoru medzi otcom a jeho synom, ktorá sa dala zaujímavo prežiť. Svoje miesto mala pravdaže aj svätá omša v drevenom kostolíku, ktorá uzavrela náš duchovný program. Úplnou bodkou bol spoločný obed.

Spoločne strávený čas sme si vysoko vážili, vzájomné vzťahy sme si upevnili a sľubili sme si, že to nebol posledný Otec a Junior (syn), ktorého sme sa zúčastnili.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Dobrovoľníci, ďakujeme!

25. september 2022

Dobrovoľníci, ďakujeme - Deň vďakyvzdania

Otec a syn

15. september 2022

V stredu podvečer 31. augusta na čistinke pod diecéznou svätyňou na Skalke začal rásť stanový tábor. Dvanásť otcov a ich dvanásť dospievajúcich synov sa zišlo z rôznych kútov Slovenska, aby tu spoločne strávili záver prázdnin. Nevedeli, čo ich čaká. Otcovia sa napriek tomu rozhodli, že venujú päť dní svojmu synovi. A synovia prijali ich pozvanie. Všetci mohli zažívať chlapské spoločenstvo, ktoré malo veľkú silu. Otcovia - zrelí muži si počas akcie, ani neviem ako, vyslúžili prívlastok „mladí chlapi“. Synovia, ktorí práve začínajú dospievať, boli zase „mladší chlapi“. Aj toto symbolizovalo cestu, ktorou sa postupne uberajú. Otcovia odovzdávajú zodpovednosť svojim synom a synovia ju krok po kroku prijímajú. Záleží na oboch, či to bude cesta radostná, alebo bolestná. No ja im verím, že to dokážu. „Mladí chlapi“ aj „mladší chlapi“.

Literatúra v záhrade

2. september 2022

Výtvarník Ján Hubinský a hudobník a spisovateľ Braňo Jobus - to sú dve známe osobnosti, s ktorými sme sa mali možnosť stretnúť večer 31.8.2022 v Centre pre rodinu a vypočuť si zaujímavosti z pozadia ich života a tvorby.

Leto v plnom prúde

24. august 2022

Každý rodič sa počas jarných mesiacov začne tuho zamýšľať, ako vyplní svojim deťom letné prázdniny. Úplnou topkou a snáď i nevyhnutnosťou je, aby sa podarilo zabezpečiť aspoň jeden tábor. Čerešničkou však môže byť, ak má tábor pridanú hodnotu - nesie sa v duchu správnych hodnôt, učí deti prijímať druhých a vytvárať jeden kolektív.

Veľa Dobra

8. august 2022

Ak ste predchádzajúci víkend stretli v uliciach Trenčína viac mladých ľudí ako obvykle, tak v tomto článku sa dozviete prečo.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2022 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga