Ovocie kresťanského koučingu pre klientov

7. január 2019

Prinášame vám článok PaedDr. Evy Královej, Ph.D. Veríme, že prispeje k poodhaleniu tajomstva, ktorým kresťanský koučing pre mnohých z nás stále je.

Kresťanský koučing

Zakladateľ kresťanského koučingu, Christopher McCluskey (G. R. Collins, 2009) verí, že kresťanský koučing je: „(...) spôsob, ako pomôcť ľuďom nájsť Božiu víziu pre ich život a naučiť sa podľa nej žiť“. Boh je ústredný bod v živote kresťanov, preto túto skutočnosť kresťanský kouč rešpektuje. (Marián Kubeš, 2016) verí, že nasledovanie Krista je najdôležitejšou hodnotou, z ktorej vychádza kresťanský koučing. Preto úlohou kresťanského kouča je pomôcť klientovi vydať sa na cestu Božej vízie alebo po nej lepšie kráčať.

Kim Averyová definuje kľúčový postoj kresťanských koučov takto: „Moja budúcnosť je Boží plán pre môj život. Nie je to plán, ktorý si sformulujem a rozvíjam výlučne ja, ale plán, ktorý objavujem cez celý rad užitočných cvičení a procesov“. Kresťanský kouč teda nedáva klientom odpovede. Je na každom z nás, ako v spolupráci s Božím plánom, zavádzame dobro do svojho života. Prieskumom som zhrnula čo tento postoj kouča priniesol 15 klientom počas kresťanského koučovacieho rozhovoru.   

Počas koučovacieho rozhovoru sa kouč pozorným načúvaním a kladením silných otázok v pravý čas snaží vytvárať atmosféru:

- dôvery (rešpektuje etické štandardy Medzinárodnej federácie koučov – ICF a Medzinárodnej siete kresťanských koučov – CCNI),
- úcty
- a hlbokého záujmu o klienta. 

 

Prieskum – benefity kresťanského koučovacieho rozhovoru pre klientov
     Cieľom nášho prieskumu bolo: Zistiť, čo získa klient počas kresťanského koučovacieho rozhovoru.
Vzorka prieskumu: Na otázku nám odpovedalo 15 klientov z Trenčína a okolia:
-          3 muži a 10 žien
-          vek od 25 do 70 rokov, 8 v rozpätí od 40-49 rokov,
-          10 boli praktizujúci katolíci a 5 nepraktizujúci kresťania.
Prieskum sme realizovali v priebehu mesiacov január a február 2018.
Správnosť výsledkovprieskumu bola zabezpečená priamym kontaktom s realitou použitím autentických výrokov koučov a koučovaných.
Dôveryhodosť prieskumu podporuje možnosť kontrolovať postup autorky a dátový materiál, ktorý je spracovaný vo forme prepisu mailovej komunikácie do transkriptov a následne kategorizovaný (Králová, E., Vilnius, 2018).

Výsledky
Z odpovedí 15 klientov som získala 7 kategórií a 37 subkategórií. Výsledky naznačujú, že koučovacia pozícia počas koučovacieho rozhovoru priniesla klientom:

  1. ZMENU PERSPEKTÍVY (benefit pre 9 z 15 klientov), ktorá im umožňuje uvidieť realitu inak; zmenu videnia sveta z čierno-bieleho sveta na farebný; uschopňuje ich konkrétne pomenovať všeobecné; meniť svoje uvažovania a nachádzať iné veci ako bežne.
  2. SCHOPNOSŤ ĽAHŠIE SA ROZHODNÚŤ (benefit pre 8 z 15 klientov): samostatne nachádzať odpovede, nadhľad, potenciál na riešenie svojich ťažkostí a pomenúvať veci.
  3. SEBAUVEDOMOVANIE (benefit pre 6 z 15 klientov), kedy ponorením sa do svojej hĺbky zažívajú dôveru v seba, uvedomujú si svoju hodnotu a vnútorné pocity.
  4. ZODPOVEDNOSŤ (benefit pre 5 z 15 klientov), vďaka ktorej si uvedomujú, že riadia svoj život a sú zaň zodpovední, učia sa dôverovať sebe a druhým a aktívne pristupovať k riešeniu cieľa, ktorý si stanovili.
  5. OBNOVA STARÉHO JA tak ako ma stvoril Boh (benefit pre 3 z 15 klientov). Klienti získali istotu, že dokážu prekonať veci, zažili pocit dôležitosti, dôvery a slobody.
  6. UZNANIE (benefit pre 3 z 15 klientov) ich práce a výsledky, sú pozitívne prekvapení.
  7. RADOSŤ (benefit pre 3 z 15 klientov) zo života a zodpovednosti a dobrý pocit, že sa za nich kouč modlí.

Záver prieskumu
      Keď je kouč počas rozhovoru plne prítomný pre klienta, kladie mu silné otázky, podporuje ho a neradí mu, môže sa u klienta objaviť „aha moment“, ktorý je považovaný za rozhodujúci v koučovacom rozhovore. Chad Hall a Linda Miller (2007) tvrdia, že dôsledkom „aha momentu“ je väčšia odhodlanosť klienta zobrať svoje rozhodnutie ako záväzok, väčšia tvorivosť, novátorstvo a sebadôvera. Podľa nich sa klient začne meniť z reaktívneho na proaktívneho, dôveruje si, že dokáže konať po novom; a posúva sa z neužitočných postojov a vnímania do konania zameraného na činy.
     Výsledky naznačujú, že ak klienti pochopia potrebu zmeniť sa, rozhodnú sa tak na základe vlastného hlbokého uvedomenia a preberú zodpovednosť za realizáciu svojej zmeny. Tento pohľad na človeka má korene v kresťanskom ponímaní premeny starého človeka na nového.

 

Odkazy:

Collins G. R. 2009. Christian Coaching: Helping Others Turn Potential into Reality, People Helper´s International, Inc., 2nd edition.

Králová E. 2018. Význam koučovacej pozície kresťanského kouča pre kouča a klienta, Chapter 1: Health – dispersed motifs. Theory and research. In Health an interdisciplinary study. Vilnius: Mykolas Romeris University Lithuania, s. 143-182, ISBN 978-9955-19-917-5.

Kubeš M. 2016. Kresťanský kouč. Základy koučingu pre dobrovoľníkov v pomáhajúcich profesiách, Poradenské centrum pre rodiny Family garden, Bratislava.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Deň rodiny 2023

26. máj 2023

Tohtoročný Deň rodiny sa už tradične  konal v parku M.R.Štefánika v Trenčíne, ktorý  ponúka dostatok zelene, tieňa  pod korunami starých stromov a spolu s kvitnúcimi kvetmi vytvára úžasné miesto na stretávanie sa rodín, priateľov, súťaženie, kultúrny program, piknik i leňošenie.

Výstava obrazov Janky Švachovej

4. máj 2023

Počas mája sme privítali v našom centre obrazy autorky Janky Švachovej.

25. marec - Deň počatého dieťaťa

23. marec 2023

V sobotu 25. marca 2023 si opäť pripomenieme Deň počatého dieťaťa, ktorý pod hlavičkou Fóra života upriamuje pozornosť na zázrak života, a jeho ochranu od počatia po prirodzenú smrť.

Kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou II.

16. marec 2023

V priestoroch Centra pre rodinu Trenčín opätovne prebieha edukačný kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych gymnázií, je zacielená na seniorov, ale vítaní sú všetci, ktorí si túžia osvojiť niečo nové.

Vyhodnotenie Manželskej hry

8. marec 2023

Počas Národného týždňa manželstva prebiehala Manželská hra, do ktorej sa mohol zapojiť každý manželský pár, ktorý využil 3 ponuky spriaznených prevádzok alebo sa zúčastnil podujatia. 

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga