Centrum pre rodinu Trenčín v spolupráci s Nadáciou J&T zriadilo “poradňu - kontaktné miesto”, určené rodinám a jednotlivcom v rôznych životných situáciách.
Vďaka podpore nadácie ponúkame služby prostredníctvom siete odborníkov pod jednou strechou. Súčasťou je sociálne, psychologické, právne, smútkové, pastorálne poradenstvo, koučing a odborné zdravotné poradenstvo pre ženy a dievčatá, ktoré sa ocitli v zložitej životnej etape.
Pre klientov je od 1. februára 2022 k dispozícii:
Právny poradca pomáha pri riešení zmlúv, exekúcii, pri pracovnoprávnych alebo rodinnoprávnych záležitostiach.
Kouč je profesionál, ktorý dokáže na vysokej úrovni počúvať, motivovať a zameriavať pozornosť človeka na témy, s ktorými prichádza, pri rozhodovaní, vo vzťahových problémoch či v zložitých životných situáciách. Vie mu pomôcť stanoviť si svoje ciele správne a bezpečne. V partnerskom rozhovore kladie klientovi otázky a dáva spätné väzby. Vďaka koučovej podpore si človek uvedomuje veci z novej perspektívy, má predstavu o výsledku a rastie jeho potenciál. Kouč neradí. Vidí potenciál človeka pred sebou a pomáha mu dostať zo seba toľko, koľko chce a potrebuje. Kouča je vhodné vyhľadať vtedy, keď človek cíti, že to, čo potrebuje zaviesť do svojho života, alebo to, čo z neho chce odstrániť, už presahuje hranicu toho, čo dokáže sám. Verí však, že má na viac a s pomocou profesionálnej podpory to dokáže.
Psychológ ponúka služby jednotlivcom v každom životnom období (deťom, žiakom a študentom, dospelým, aj ľuďom zrelého veku) a tiež párom, manželom a rodinám. Sprevádza v ťažkých životných situáciách: výchovných, vzdelávacích, osobných, vzťahových, zdravotných, … tak, aby klient dokázal situáciu zvládnuť a došlo k úľave, či k jej zvládnutiu. Zameriava sa na konzultačnú, intervenčnú a preventívnu pomoc, pričom spája súčasné psychologické poznatky s pohľadom na človeka ako na jednotu telesnej, duševnej a duchovnej dimenzie.
Súčasťou náplne sociálneho pracovníka je poradenstvo zahŕňajúce posúdenie povahy problému jednotlivca, rodiny alebo komunity, poskytnutie základných informácií o možnostiach riešenia problému a podľa potreby aj odporúčanie a sprostredkovanie ďalšej odbornej pomoci a vytvára podmienky pre zmenu. Sprevádza klienta procesom riešenia problému, pomáha klientovi nahliadnuť na rôzne možnosti a poradenstva vrátane terénnej sociálnej práce, ako aj komunikovanie klienta, úradmi a štátnymi inštitúciami.
V rámci poradne bude mať svoj priestor aj lekár - gynekológ, ktorý bude poskytovať a zabezpečovať odborné poradenstvo. Poskytne aj preventívne programy a kurzy, ako napríklad Kurz prirodzených metód plánovania rodičovstva.
Smútkový poradca podporuje človeka v tom, aby uniesol bolestnú stratu. Pomáha prejsť bolesťou, kedy smútiaci môžu prežívať úzkosť, hnev, pocit viny, depresiu, osamelosť. Tiež pomáha pozostalým adaptovať sa na stratu, pomôcť im prispôsobiť sa novej realite bez blízkeho, aby mohli rozvíjať zmysluplný život. Služba je určená hlavne pre opustených, či smútiacich ľudí po strate blízkej osoby, rodičov, matky, ktoré prišli o dieťa.
Pastorálne poradenstvo ponúka priestor pre rozhovor s kňazom o rôznych životných situáciách, v ktorých sa človek nachádza. Pomáha zorientovať sa vo svojom vnútornom prežívaní a osobnom raste. Cieľom je pomôcť ľuďom sprostredkovať Božiu prítomnosť a nazeranie na veci z iného uhla.
Poradenstvo je bezplatné a je poskytované ambulantnou formou.
Prihlásiť sa môžete prostredníctvom formulára alebo telefonicky na tel. č. 0940785275
V nedeľu 17. novembra 2024 sme sa opäť stretli na tradičnej spomienkovej túre na zrúcaninu Súľovského hradu, aby sme si pripomenuli tragédiu z roku 2008, keď počas búrky na tomto mieste zahynuli Zuzana a Samko Sýkoroví.
Centrum pre rodinu Trenčín sa v dňoch 20. a 26. novembra 2024 premenilo na priestor plný tvorivej energie a ručných prác. Uskutočnilo sa tu podujatie venované vyšívaniu, ktoré prilákalo nielen nadšencov výšivky, ale aj ľudí túžiacich po oddychu a relaxácii.
Už po piaty raz sme tento rok zorganizovali tradičný novembrový pochod sv. Martina, ktorý si získava čoraz viac priaznivcov. Napriek chladnému počasiu sme si 15. novembra užili krásny večer plný svetiel, radosti a dobrej nálady.
Na týždňovej plavbe „Otec a dcéra“ organizovanej Centrom pre rodinu Trenčín sa stretlo osem dvojíc otcov a dcér na dvoch plachetniciach, aby prežili dobrodružstvo na mori spojené s duchovným programom. Cieľom bolo upevniť vzťah medzi otcom a dcérou prostredníctvom spoločných aktivít, rozhovorov, modlitieb a vzácnych chvíľ v blízkosti prírody.
Počas uplynulého víkendu (19.10. - 20.10.2024) sa na Slovensku už po štvrtýkrát uskutočnil Program AMORIS, tentokrát na tému „Odpustenie: cesta od zranenia k jednote“. Tento rok prebehol program v 27 mestách naprieč Slovenskom, vrátane Trenčína, kde sa do neho zapojilo 16 manželských párov z rôznych farností Trenčianskeho regiónu.