Smútkové poradenstvo pre matky

4. august 2021
Smútkové poradenstvo pre matky

V rámci smútkového poradenstva by som rada venovala svoju pozornosť špeciálne rodičom, matkám, ktorí zažili spontánny potrat.

Mnohokrát sa s ním zaobchádza s negovaním. Žena sa môže hanbiť zmieniť, že o bábätko prišla. Často má obavy, či ešte niekedy bude môcť mať deti. Veľkou témou u žien, ktoré potratili je seba obviňovanie. Pretože sa spontánny potrat týka straty človeka, je dôležité, aby aj v tomto prípade prebehla smútková práca. Ak sú v rodine ďalšie deti, niekedy je problém nájsť spôsob ako im o tom povedať. Je dôležité dovoliť deťom hovoriť o ich myšlienkach a pocitoch, pomôcť im odsmútiť stratu súrodenca, lebo sa ich určite tiež týka.

Ďalším špeciálnym typom straty je narodenie mŕtveho dieťaťa.

Tu je tiež dôležité pristupovať s tým, že rodičia, matky, súrodenci, utrpeli skutočnú stratu, úmrtie. Dôležité je pracovať s rodičmi na ich pocitoch zo straty, pocitoch strachu, viny, strach z ďalšieho tehotenstva, strach z vplyvu straty na manželstvo a strach zo zlyhania ako rodič. Pri úmrtí dieťatka pri narodení je dôležité hľadanie zmyslu . Rodičia sa pýtajú:: „Prečo sa to stalo?“ Poradca má smútiacim rodičom pomôcť v zápase o hľadanie odpovede, vrátane možnosti, že aj nemusí existovať odpoveď.

Umelé prerušenie tehotenstva – je jedna z nevypovedateľných strát, na ktoré by radšej ľudia radšej zabudli. Povrchový zážitok môže byť úľava, no žena môže prežívať zármutok pri iných stratách. Dospievajúce dievčatá po prerušení tehotenstva veľmi nenájdu podporu u rodičov, súrodencov, keďže sú nahnevaní a pri rovesníkoch cítia hanbu.

Mgr. Viera Červeňová absolvovala dlhodobý psychodynamický psychoterapeutický výcvik v hlbinnej psychoterapii. Momentálne pracuje v Psychiatrickej ambulancii v Trenčíne ako zdravotná sestra.

Pre tých, ktorí aktuálne prežívajú takého obdobie, ponúkame Smútkové poradenstvo, ktorého cieľom je podporiť človeka, aby uniesol bolestnú stratu. V prípade záujmu o poradenstvo nás kontaktujte na info @ cprtrencin.sk alebo telefonicky.

 

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Deň dobrovoľníkov a podporovateľov

19. september 2023

Stretli sme sa opäť po roku. Opäť v záhrade Centra pre rodinu. Opäť sme zažili priateľské stretnutia, osobné rozhovory pri výborných chlebíčkoch a domácich zákuskoch. Zahrala nám skvelá kapela Aurelius Q. 

Čaro byliniek

4. september 2023

Ako sa tvorilo s bylinkami

Tutti frutti leto

1. september 2023

O nemeckom tábore na začiatku leta sme už písali. Náš letný príbeh však pokračuje ďalším táborom...

Otec a junior 2023

28. júl 2023

Partia otcov so svojimi synmi vo veku 6-14 r. sa vybrala na predĺžený víkend 20. - 23.7. do Pienín. Už názov autobusu Sunbus naznačoval, že pekné počasie je zajednané.

Denný nemecký tábor 2023

25. júl 2023

Centrum pre rodinu sa v týždni od 10. – 14. 7. 2023 naplnil detskými hlasmi, radosťou a smiechom. Po tretí krát sme aj s podporou sponzora spol. Guzmänner ponúkli denný jazykový tábor, kde nás aj tento rok čakal program so zábavným učením nemeckého jazyka a bohatou škálou aktivít a hier. V priestoroch centra sme sa nielen učili, spievali a tancovali, ale v prestávkach aj vychutnali pestré desiaty, obedy a olovranty. Počas tábora bol s nami aj náš nový pán kaplán o. Pavol, ktorý nám odslúžil sv. omše vo Farskom kostole a pomohol pri výdaji obedov.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga