Smútkové poradenstvo pre matky

4. august 2021
Smútkové poradenstvo pre matky

V rámci smútkového poradenstva by som rada venovala svoju pozornosť špeciálne rodičom, matkám, ktorí zažili spontánny potrat.

Mnohokrát sa s ním zaobchádza s negovaním. Žena sa môže hanbiť zmieniť, že o bábätko prišla. Často má obavy, či ešte niekedy bude môcť mať deti. Veľkou témou u žien, ktoré potratili je seba obviňovanie. Pretože sa spontánny potrat týka straty človeka, je dôležité, aby aj v tomto prípade prebehla smútková práca. Ak sú v rodine ďalšie deti, niekedy je problém nájsť spôsob ako im o tom povedať. Je dôležité dovoliť deťom hovoriť o ich myšlienkach a pocitoch, pomôcť im odsmútiť stratu súrodenca, lebo sa ich určite tiež týka.

Ďalším špeciálnym typom straty je narodenie mŕtveho dieťaťa.

Tu je tiež dôležité pristupovať s tým, že rodičia, matky, súrodenci, utrpeli skutočnú stratu, úmrtie. Dôležité je pracovať s rodičmi na ich pocitoch zo straty, pocitoch strachu, viny, strach z ďalšieho tehotenstva, strach z vplyvu straty na manželstvo a strach zo zlyhania ako rodič. Pri úmrtí dieťatka pri narodení je dôležité hľadanie zmyslu . Rodičia sa pýtajú:: „Prečo sa to stalo?“ Poradca má smútiacim rodičom pomôcť v zápase o hľadanie odpovede, vrátane možnosti, že aj nemusí existovať odpoveď.

Umelé prerušenie tehotenstva – je jedna z nevypovedateľných strát, na ktoré by radšej ľudia radšej zabudli. Povrchový zážitok môže byť úľava, no žena môže prežívať zármutok pri iných stratách. Dospievajúce dievčatá po prerušení tehotenstva veľmi nenájdu podporu u rodičov, súrodencov, keďže sú nahnevaní a pri rovesníkoch cítia hanbu.

Mgr. Viera Červeňová absolvovala dlhodobý psychodynamický psychoterapeutický výcvik v hlbinnej psychoterapii. Momentálne pracuje v Psychiatrickej ambulancii v Trenčíne ako zdravotná sestra.

Pre tých, ktorí aktuálne prežívajú takého obdobie, ponúkame Smútkové poradenstvo, ktorého cieľom je podporiť človeka, aby uniesol bolestnú stratu. V prípade záujmu o poradenstvo nás kontaktujte na info @ cprtrencin.sk alebo telefonicky.

 

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Aký bol Deň rodiny 2024 v Trenčíne?

22. máj 2024

Tohtoročný Deň rodiny sa tradične konal 19. mája 2024 v parku M. R. Štefánika v Trenčíne. Tento park, s bohatou zeleňou a tieňom pod starými stromami, vytvára spolu s kvitnúcimi kvetmi nádherné prostredie pre stretnutia rodín a priateľov, súťaže, kultúrny program, pikniky i oddych.

Neplatení hrdinovia - podporte svojim hlasom náš projekt

16. máj 2024

Tohtoročný Deň rodiny sa tradične konal 19. mája 2024 v parku M. R. Štefánika v Trenčíne. Tento park, s bohatou zeleňou a tieňom pod starými stromami, vytvára spolu s kvitnúcimi kvetmi nádherné prostredie pre stretnutia rodín a priateľov, súťaže, kultúrny program, pikniky i oddych.

Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou 2024: Pohľad na úspešný vzdelávací program

23. apríl 2024

V období od 15. januára do 21. marca 2024 sa uskutočnil kurz "Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou 2024", zameraný na vzdelávanie seniorov.

Rodinný florbalový turnaj v Trenčíne: Spojenie rodín a športovej vášne

26. marec 2024

Dňa 16. marca 2024 sa Športové centrum M- SPORT na Ostrove v Trenčíne stalo dejiskom výnimočného športového podujatia.

Rekonštrukcia oporných múrov: Ďalšia fáza v celkovej revitalizácii priestorov Centra pre rodinu Trenčín

15. marec 2024

V pondelok 11.3.2024 sa začala plánovaná rekonštrukcia oporných múrov u nás v záhrade - v Centre pre rodinu Trenčín.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2024 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga