Smútkové poradenstvo pre matky

4. august 2021
Smútkové poradenstvo pre matky

V rámci smútkového poradenstva by som rada venovala svoju pozornosť špeciálne rodičom, matkám, ktorí zažili spontánny potrat.

Mnohokrát sa s ním zaobchádza s negovaním. Žena sa môže hanbiť zmieniť, že o bábätko prišla. Často má obavy, či ešte niekedy bude môcť mať deti. Veľkou témou u žien, ktoré potratili je seba obviňovanie. Pretože sa spontánny potrat týka straty človeka, je dôležité, aby aj v tomto prípade prebehla smútková práca. Ak sú v rodine ďalšie deti, niekedy je problém nájsť spôsob ako im o tom povedať. Je dôležité dovoliť deťom hovoriť o ich myšlienkach a pocitoch, pomôcť im odsmútiť stratu súrodenca, lebo sa ich určite tiež týka.

Ďalším špeciálnym typom straty je narodenie mŕtveho dieťaťa.

Tu je tiež dôležité pristupovať s tým, že rodičia, matky, súrodenci, utrpeli skutočnú stratu, úmrtie. Dôležité je pracovať s rodičmi na ich pocitoch zo straty, pocitoch strachu, viny, strach z ďalšieho tehotenstva, strach z vplyvu straty na manželstvo a strach zo zlyhania ako rodič. Pri úmrtí dieťatka pri narodení je dôležité hľadanie zmyslu . Rodičia sa pýtajú:: „Prečo sa to stalo?“ Poradca má smútiacim rodičom pomôcť v zápase o hľadanie odpovede, vrátane možnosti, že aj nemusí existovať odpoveď.

Umelé prerušenie tehotenstva – je jedna z nevypovedateľných strát, na ktoré by radšej ľudia radšej zabudli. Povrchový zážitok môže byť úľava, no žena môže prežívať zármutok pri iných stratách. Dospievajúce dievčatá po prerušení tehotenstva veľmi nenájdu podporu u rodičov, súrodencov, keďže sú nahnevaní a pri rovesníkoch cítia hanbu.

Mgr. Viera Červeňová absolvovala dlhodobý psychodynamický psychoterapeutický výcvik v hlbinnej psychoterapii. Momentálne pracuje v Psychiatrickej ambulancii v Trenčíne ako zdravotná sestra.

Pre tých, ktorí aktuálne prežívajú takého obdobie, ponúkame Smútkové poradenstvo, ktorého cieľom je podporiť človeka, aby uniesol bolestnú stratu. V prípade záujmu o poradenstvo nás kontaktujte na info @ cprtrencin.sk alebo telefonicky.

 

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Advent v centre pre rodinu

1. december 2022

Počas adventných víkendov od 03.12.2022 do 18.12.2022 pozývame každú sobotu a nedeľu v čase od 15.30 do 18.30 hod. do nášho centra.

Martinský plesk

22. november 2022

Som jedna z mnohých účastníkov prvého a veľkolepého Martinského plesku, ktorý bol v kultúrnom dome v Trenčianskej Turnej. Okrem našej rodiny tam bolo ďalších 75 rodín, mnoho detí, vyparádených dievčat a elegantných chlapcov.

Lampiónový sprievod Sv. Martina 2022

18. november 2022

Zažaté lampióny v rukách stoviek detí, kráčajúci dav rodičov a starých rodičov, piesne a dobrá nálada naplnili mesto piatkový večer v deň sv. Martina 11. novembra.

ROZSVIEŤME SLOVENSKO

12. október 2022

Keď padne vojak, zomrie hokejista, ktosi sa stane obeťou dopravnej nehody - o chvíľu pribudne venček, kríž, množstvo sviečok - či dokonca pomník, aby sa nezabudlo, aby sme si uctili, aby sme vyjadrili, označili miesto... Keď zomrie nenarodené bábätko -  a ako často nie najprirodzenejšou smrťou, väčšinou nepribudne nič...

Otec a dcéra september

11. október 2022

Vzťah otca a dcéry sme budovali a zlepšovali aj na tohtoročnej predĺženej víkendovke Otec a dcéra, kde sa 7.9. - 10.9.2022 stretlo 8 párov otcov s dcérami.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2022 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga