Smútkové poradenstvo pre matky

4. august 2021
Smútkové poradenstvo pre matky

V rámci smútkového poradenstva by som rada venovala svoju pozornosť špeciálne rodičom, matkám, ktorí zažili spontánny potrat.

Mnohokrát sa s ním zaobchádza s negovaním. Žena sa môže hanbiť zmieniť, že o bábätko prišla. Často má obavy, či ešte niekedy bude môcť mať deti. Veľkou témou u žien, ktoré potratili je seba obviňovanie. Pretože sa spontánny potrat týka straty človeka, je dôležité, aby aj v tomto prípade prebehla smútková práca. Ak sú v rodine ďalšie deti, niekedy je problém nájsť spôsob ako im o tom povedať. Je dôležité dovoliť deťom hovoriť o ich myšlienkach a pocitoch, pomôcť im odsmútiť stratu súrodenca, lebo sa ich určite tiež týka.

Ďalším špeciálnym typom straty je narodenie mŕtveho dieťaťa.

Tu je tiež dôležité pristupovať s tým, že rodičia, matky, súrodenci, utrpeli skutočnú stratu, úmrtie. Dôležité je pracovať s rodičmi na ich pocitoch zo straty, pocitoch strachu, viny, strach z ďalšieho tehotenstva, strach z vplyvu straty na manželstvo a strach zo zlyhania ako rodič. Pri úmrtí dieťatka pri narodení je dôležité hľadanie zmyslu . Rodičia sa pýtajú:: „Prečo sa to stalo?“ Poradca má smútiacim rodičom pomôcť v zápase o hľadanie odpovede, vrátane možnosti, že aj nemusí existovať odpoveď.

Umelé prerušenie tehotenstva – je jedna z nevypovedateľných strát, na ktoré by radšej ľudia radšej zabudli. Povrchový zážitok môže byť úľava, no žena môže prežívať zármutok pri iných stratách. Dospievajúce dievčatá po prerušení tehotenstva veľmi nenájdu podporu u rodičov, súrodencov, keďže sú nahnevaní a pri rovesníkoch cítia hanbu.

Mgr. Viera Červeňová absolvovala dlhodobý psychodynamický psychoterapeutický výcvik v hlbinnej psychoterapii. Momentálne pracuje v Psychiatrickej ambulancii v Trenčíne ako zdravotná sestra.

Pre tých, ktorí aktuálne prežívajú takého obdobie, ponúkame Smútkové poradenstvo, ktorého cieľom je podporiť človeka, aby uniesol bolestnú stratu. V prípade záujmu o poradenstvo nás kontaktujte na info @ cprtrencin.sk alebo telefonicky.

 

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Deň rodiny 2023

26. máj 2023

Tohtoročný Deň rodiny sa už tradične  konal v parku M.R.Štefánika v Trenčíne, ktorý  ponúka dostatok zelene, tieňa  pod korunami starých stromov a spolu s kvitnúcimi kvetmi vytvára úžasné miesto na stretávanie sa rodín, priateľov, súťaženie, kultúrny program, piknik i leňošenie.

Výstava obrazov Janky Švachovej

4. máj 2023

Počas mája sme privítali v našom centre obrazy autorky Janky Švachovej.

25. marec - Deň počatého dieťaťa

23. marec 2023

V sobotu 25. marca 2023 si opäť pripomenieme Deň počatého dieťaťa, ktorý pod hlavičkou Fóra života upriamuje pozornosť na zázrak života, a jeho ochranu od počatia po prirodzenú smrť.

Kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou II.

16. marec 2023

V priestoroch Centra pre rodinu Trenčín opätovne prebieha edukačný kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych gymnázií, je zacielená na seniorov, ale vítaní sú všetci, ktorí si túžia osvojiť niečo nové.

Vyhodnotenie Manželskej hry

8. marec 2023

Počas Národného týždňa manželstva prebiehala Manželská hra, do ktorej sa mohol zapojiť každý manželský pár, ktorý využil 3 ponuky spriaznených prevádzok alebo sa zúčastnil podujatia. 

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2023 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga