Prednáška Resuscitácia výchovy

16. január 2017, 17:30 Refektár Piaristického gymnázia galéria
Prednáška Resuscitácia výchovy

Prednáška je ponukou pre tých, ktorí potrebujú jasnejšie a celistvo vidieť mladých v dynamike ich zrenia, ochutnať cestu jasných výchovných ponúk a podpory pre mladých. I pre tých, ktorí sa cítia byť výchovne dezorientovaní a ich vyšliapané chodníky výchovy už nie sú pri starších deťoch funkčné.

Budeme sa venovať prierezu všetkých vekových kategórii od 10 do 26 rokov. Sú diferencované po dvoch rokoch, s výnimkou etapy dospelosti. 10-12, 12-14, 14-16, 16-18, 18-26.

Sestra Eva Rušinová, FMA pôsobí v Dubnici nad Váhom v Centre voľného času Laura. Niekoľko rokov pracuje v saleziánsko-laickom tíme zaoberajúcom sa výchovným projektom „Cesty zrenia“. Je silne kompatibilná s mladými, vo forme sprevádzania, ich výchovy alebo len jednoduchej existencie s nimi.

Postrehy z prednášky

Sestra Eva Rušínová nám napriek tvrdeniu, že doba je tekutá a niektoré veci sú neuchopiteľné, vcelku uchopiteľne predstavila etapy zrenia chlapcov a dievčat vo veku 10- 25 rokov.

Každé dieťa skrýva v sebe možnosť prežiť naplno príbeh svojho života. Rodičia, sprevádzajúce osoby majú byť prítomní v ich životoch, schopní meniť prístup, keď sa menia životné situácie.

Chlapci vo veku 10-12 rokov prežívajú etapu Hrdinov so šľachetným srdcom, milujú príbehy. U 12-14-ročných Bojovníkov nastáva mobilizácia sily, objavujú vlastnú silu a potrebujú nájsť jej zmysel. 14-16-roční chlapci sa stávajú Objaviteľmi, otvárajú sa voči neznámemu, začínajú sa orientovať v novom svete. Ďalšia veková kategória 16-19- roční sú Vodiči, mladí muži, ktorí objavujú život s úctou a rešpektom a zároveň vedia, že na ceste nie sú sami. Učia sa vytvárať solidárny svet.

Ako sú na tom dievčatá? 10-12-ročné Alenky sú milované, vnímavé, otvárajú sa pre farebnosť krásy, potrebujú pozornosť, ale dávkovanú. 12-14-ročné Johanky, prinášajúce život, zažívajú veľké zmeny nálad, „visia v prievane“. Základnou úlohou 14-16-ročných Modeliek je naučiť sa prezentovať ako ženy, naučiť sa jednať s opačným pohlavím. 16-18-ročné slečny sú Očarujúce, sú schopné nezištnej lásky, obety, skrášľujú okolie.

Vo veku 19-25 rokov sa cesty chlapcov a dievčat spájajú, chlapci - Partneri sa snažia osamostatniť, dievčatá - Vyvolené sú inšpiráciou pre svet mužov.

A na záver praktické rady sestry Evy:
Hrdinom, bojovníkom, objaviteľom treba hovoriť do ksichtu: „Si brutálne dobrý!“, prípadne „Pohni so sebou, sadá na teba prach!“
Johanky sú „z lunaparku“, úlohou rodičov v tom veku je iba predávať cukrovú vatu a púšťať kolotoč.


Pozrite si aj fotky z tejto udalosti.

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Národný týždeň manželstva 2025: Beh na dlhú trať plný lásky a zážitkov

4. marec 2025

V dňoch od 10. do 16. februára 2025 sa v Trenčíne opäť konal Národný týždeň manželstva (NTM), ktorý organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín. Tento rok sa niesol v duchu motta "Beh na dlhú trať", čím sa symbolicky poukázalo na dôležitosť trpezlivosti, vytrvalosti a vzájomnej podpory v manželstve. Program bol opäť bohatý a ponúkol množstvo príležitostí pre manželské páry posilniť svoj vzťah a užiť si spoločný čas.

Rodinný florbalový turnaj v Trenčíne priniesol napätie aj radosť z hry

18. február 2025

Dňa 15. februára 2025 sa Športové centrum M-SPORT na Ostrove v Trenčíne opäť stalo dejiskom výnimočného florbalového podujatia. Tretí ročník Rodinného florbalového turnaja prilákal 130 hráčov a 10 dobrovoľníkov, ktorí spoločne vytvorili sedem tímov s originálnymi názvami:

Národný týždeň manželstva 2025

28. január 2025

Manželstvo je skutočne behom na dlhú trať, no nie preto, že by to bola súťaž alebo zápas, ale preto, že si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a ochotu prekonávať prekážky spoločne. Nie každý deň je o radosti a ľahkosti, rovnako ako pri dlhom behu nie každé tempo je jednoduché. Sú momenty, keď sa cítite plní síl a všetko ide hladko, ale sú aj obdobia, keď vás čaká stúpanie alebo nepriaznivé podmienky. To, čo rozhoduje o úspechu, je vaša vôľa pokračovať a podpora partnera, ktorý kráča (alebo beží) vedľa vás.

2% pre CPR Trenčín 2025

24. január 2025

Ak chcete prejaviť podporu centru pre rodinu, darujte percentá z vašich daní nášmu občianskemu združeniu CPR Trenčín. Váš záujem a podpora nás posúva ďalej. Ďakujeme.

(P)ohľaduplný adventný čas v Centre pre rodinu Trenčín bol nezabudnuteľným zážitkom

28. december 2024

Milí priatelia,Adventné víkendy v Centre pre rodinu Trenčín sa niesli v duchu spoločenstva, kreativity a pohody. S radosťou môžeme povedať, že náš (P)ohľaduplný adventný čas naplnil svoje poslanie a stal sa miestom, kde si ľudia mohli vychutnať predvianočné obdobie bez zhonu, v priateľskej atmosfére a s ohľadom na tradície i prírodu.Počas štyroch adventných víkendov sa v Centre stretli desiatky rodín, jednotlivcov a priateľov, ktorí si užívali bohatý program a výnimočnú atmosféru. Tvorivé dielne priniesli krásne handmade dekorácie a darčeky, kŕmidlá pre vtáčiky či ozdobené medovníčky, čím sme spoločne podporili myšlienku ekologických a udržateľných Vianoc. Čarovná vianočná výzdoba od Kvetinárstva Černuška dodala celému podujatiu magický nádych a mnohí si odniesli domov kúsok tejto krásy.Nezabudnuteľným zážitkom bolo aj profesionálne vianočné fotenie v tematickom ateliéri „Vianoce v.okamihu“. Fotografie zachytili vzácne chvíle adventu a budú milou spomienkou na spoločné chvíle strávené v Centre.Kultúrny program obohatili vystúpenia detí zo Súkromnej umeleckej školy, zimné kino či vernisáže talentovaných žiakov zo ZUŠ Gagarinova. Svojou kreativitou a nadšením nám pripomenuli, aké dôležité je spoločne zdieľať radosť z umenia a tradícií.Dobročinný trh nám umožnil podporiť lokálnych predajcov a tvorcov, ktorí dbajú na ekológiu a udržateľnosť. Vďaka vám, milí návštevníci, sa podarilo vyzbierať významnú sumu, ktorá poputuje na ďalšie aktivity Centra pre rodinu Trenčín. Vaša štedrosť a ochota pomáhať nás nesmierne teší a motivuje do ďalších projektov.Neodmysliteľnou súčasťou bola aj vôňa vianočných dobrôt a teplého punču, ktoré v podbrání spríjemnili každé stretnutie. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do prípravy občerstvenia a vytvorili tak pravú adventnú pohodu.Záverečný adventný víkend sa niesol v duchu spolupatričnosti – zdobili sme medovníčky, vychutnali sláčikový koncert a v posledný deň sme sa zišli v našich najkrajších štrikovaných kúskoch, aby sme si navzájom podelili dobroty a spoločne oslávili čaro blížiacich sa Vianoc.Veľké ďakujeme patrí všetkým dobrovoľníkom, partnerom a návštevníkom, ktorí svojím časom, energiou a nadšením prispeli k úspechu tohto podujatia. Bez vás by (P)ohľaduplný adventný čas nebol taký jedinečný a srdečný.Tešíme sa na ďalšie stretnutia a veríme, že si spoločne vytvoríme nové tradície aj v nasledujúcich rokoch.S úctou a vďakou, Tím Centra pre rodinu Trenčín, Danka (Kvetinárstvo Černuška) a Marianna (v.okamihu)

Archív článkov

0903 440 132 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2025 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga