Po 24. februári, v dôsledku vypuknutia vojenského konfliktu u našich susedov, začali aj k nám do Trenčína prichádzať obyvatelia Ukrajiny. Mnohé organizácie neváhali a rýchlo zareagovali poskytovaním pomoci ľuďom, ktorí často zanechali svoje rodiny a takmer celé životy doma na Ukrajine. V CPR Trenčín sme sa takisto rozhodli podať im pomocnú ruku a vytvorili sme formát popoludní so slovenčinou.
Naučiť sa slovenský jazyk je jednou z priorít pre tých, ktorí sa rozhodnú na Slovensku aspoň nejaký čas zostať a pracovať. V marci u nás preto vznikol tím dobrovoľníkov pozostávajúci z lektorov slovenčiny, prevažne učiteliek so znalosťou ukrajinčiny či ruštiny, a z Ukrajincov, ktorí už dlhší čas žijú na Slovensku a rozhodli sa svojimi skúsenosťami pomôcť svojim krajanom.
Každé pracovné popoludnie od marca do júna prichádzali do nášho centra Ukrajinci, ktorí sa chceli naučiť po slovensky. V rámci týchto hodín bol väčšinou prítomný aspoň jeden lektor a jeden Ukrajinec, aby bol zabezpečený individuálnejší prístup. Nešlo o oficiálny kurz slovenčiny, skôr o prvý kontakt s našou krajinou, kultúrou, o naučenie základných fráz a hovorovej reči.
Okrem výučby slovenčiny sme chceli účastníkom pomôcť v socializácii a začlenení sa do spoločnosti, dostupná bola aj psychologická podpora. Často sme poskytovali pomoc aj pri hľadaní ubytovania a práce – pri tom sme spolupracovali s mestom Trenčín a rôznymi organizáciami v Trenčíne a okolí. Ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny sme medzi seba začleňovali aj pri rôznych našich aktivitách, na výletoch v okolí, ale aj pri dobrovoľníckej činnosti v našej kaviarni a fungovaní centra.
V prvých mesiacoch nás denne navštívilo okolo 20 ľudí. Prevažnú väčšinu tvorili ženy rôzneho veku a deti, niekedy aj tri generácie: babka, mama, dcéra. Ľudia pochádzajúci z rôznych častí Ukrajiny – od Charkova po Ľvov.
Vzhľadom na vyvíjajúcu sa situáciu sme v mesiaci jún hodiny pozastavili a začali poskytovať individuálnu podporu. V prípade potreby sme však otvorení tomu, že popoludnia so slovenčinou opäť obnovíme.
Tohtoročný Deň rodiny sa už tradične konal v parku M.R.Štefánika v Trenčíne, ktorý ponúka dostatok zelene, tieňa pod korunami starých stromov a spolu s kvitnúcimi kvetmi vytvára úžasné miesto na stretávanie sa rodín, priateľov, súťaženie, kultúrny program, piknik i leňošenie.
Počas mája sme privítali v našom centre obrazy autorky Janky Švachovej.
V sobotu 25. marca 2023 si opäť pripomenieme Deň počatého dieťaťa, ktorý pod hlavičkou Fóra života upriamuje pozornosť na zázrak života, a jeho ochranu od počatia po prirodzenú smrť.
V priestoroch Centra pre rodinu Trenčín opätovne prebieha edukačný kurz Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych gymnázií, je zacielená na seniorov, ale vítaní sú všetci, ktorí si túžia osvojiť niečo nové.
Počas Národného týždňa manželstva prebiehala Manželská hra, do ktorej sa mohol zapojiť každý manželský pár, ktorý využil 3 ponuky spriaznených prevádzok alebo sa zúčastnil podujatia.