Pomocná ruka Ukrajine

28. jún 2022
Pomocná ruka Ukrajine

Po 24. februári, v dôsledku vypuknutia vojenského konfliktu u našich susedov, začali aj k nám do Trenčína prichádzať obyvatelia Ukrajiny. Mnohé organizácie neváhali a rýchlo zareagovali poskytovaním pomoci ľuďom, ktorí často zanechali svoje rodiny a takmer celé životy doma na Ukrajine. V CPR Trenčín sme sa takisto rozhodli podať im pomocnú ruku a vytvorili sme formát popoludní so slovenčinou.

Naučiť sa slovenský jazyk je jednou z priorít pre tých, ktorí sa rozhodnú na Slovensku aspoň nejaký čas zostať a pracovať. V marci u nás preto vznikol tím dobrovoľníkov pozostávajúci z lektorov slovenčiny, prevažne učiteliek so znalosťou ukrajinčiny či ruštiny, a z Ukrajincov, ktorí už dlhší čas žijú na Slovensku a rozhodli sa svojimi skúsenosťami pomôcť svojim krajanom.

Každé pracovné popoludnie od marca do júna prichádzali do nášho centra Ukrajinci, ktorí sa chceli naučiť po slovensky. V rámci týchto hodín bol väčšinou prítomný aspoň jeden lektor a jeden Ukrajinec, aby bol zabezpečený individuálnejší prístup. Nešlo o oficiálny kurz slovenčiny, skôr o prvý kontakt s našou krajinou, kultúrou, o naučenie základných fráz a hovorovej reči.

Okrem výučby slovenčiny sme chceli účastníkom pomôcť v socializácii a začlenení sa do spoločnosti, dostupná bola aj psychologická podpora. Často sme poskytovali pomoc aj pri hľadaní ubytovania a práce – pri tom sme spolupracovali s mestom Trenčín a rôznymi organizáciami v Trenčíne a okolí. Ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny sme medzi seba začleňovali aj pri rôznych našich aktivitách, na výletoch v okolí, ale aj pri dobrovoľníckej činnosti v našej kaviarni a fungovaní centra.

V prvých mesiacoch nás denne navštívilo okolo 20 ľudí. Prevažnú väčšinu tvorili ženy rôzneho veku a deti, niekedy aj tri generácie: babka, mama, dcéra. Ľudia pochádzajúci z rôznych častí Ukrajiny – od Charkova po Ľvov.
Vzhľadom na vyvíjajúcu sa situáciu sme v mesiaci jún hodiny pozastavili a začali poskytovať individuálnu podporu. V prípade potreby sme však otvorení tomu, že popoludnia so slovenčinou opäť obnovíme. 

Chcem podporiť CPR

Prehľad mesiaca

Najnovšie články

Vitamínová bomba pre vzťahy - ako sme prežili NTM 2024

20. február 2024

V dňoch od 12. do 18. februára 2024 organizovalo Centrum pre rodinu Trenčín už 10-ty Národný týždeň manželstva (NTM), ktorý nám ponúkol jedinečnú príležitosť propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. Tohtoročné motto Národného týždňa manželstva bolo: "Vitamíny pre vitálny vzťah"

Národný týždeň manželstva 2024

31. január 2024

Doplňte si vitamíny pre váš vzťah!

2% pre CPR Trenčín 2024

23. január 2024

Ak chcete prejaviť podporu centru pre rodinu, darujte percentá z vašich daní nášmu občianskemu združeniu CPR Trenčín. Váš záujem a podpora nás posúva ďalej. Ďakujeme.

Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou 2024

12. január 2024

Po roku opäť otvárame vzdelávací kurz pre seniorov. Kurz nadväzuje na úspešný projekt Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Netradičná forma individuálneho zlepšovania počítačovej gramotnosti, kde školiteľmi sú dobrovoľníci - študenti trenčianskych stredných škôl a gymnázií.

Aký bol advent v našom centre?

8. január 2024

Advent predstavuje obdobie očakávania narodenia Spasiteľa, obdobie, kedy sa snažíme lepšie otvoriť naše srdcia a pripravovať sa na jeho príchod. Jedným zo spôsobov je venovať viac času svojej rodine a blízkym, s ktorými môžeme posilniť naše vzťahy.

Archív článkov

0940 785 275 info@cprtrencin.sk Farská 12, 911 01 Trenčín facebook.com/cprtrencin
© 2015-2024 Centrum pre rodinu Trenčín Všetky práva vyhradené.
Nastavenie cookies | Tvorba web stránok - Ján Ďuriga